|  کاربران آنلاین: 6553 نفر

نام گروه: مقالات سینمایی      تعداد بازدید: 1071

فریده سپاه منصور از «آسمان محبوب» و «کتاب قانون» می‌گوید

فریده سپاه منصور
من به مناطق کردنشین نرفته بودم، لهجه کردی را، با خانمی که کرد بود تمرین کردم. این خانم دیالوگ‌های مرا خواند. یک ماه روی لهجه کردی کار کردم. آن قدر غلیظ شده بود که مهرجویی می‌گفت...

 
پیاز داغ نقشم را زیاد کردم
گفت وگو با «فریده سپاه منصور» در شرایطی انجام شد که وی به تازگی، از سفر «مشهد اردهال» برگشته بود. سپاه منصور با بازی در فیلم «آسمان محبوب» (داریوش مهرجویی)، سومین همکاری‌اش را با این کارگردان تجربه می‌کند. اتفاقی که تا به حال تنها برای چند بازیگر معدود، هم چون «لیلا حاتمی» و «علی مصفا» رخ داده است. سپاه منصور متولد ۱۳۲۶ تهران و دانش آموخته دانشکده هنرهای دراماتیک تهران است. او تاکنون در فیلم‌های زیادی ایفای نقش کرده است که از مطرح ترین آن‌ها می‌توان به «مهمان مامان» و «طهران تهران» (داریوش مهرجویی)، قاعده بازی (احمدرضا معتمدی)، گل یخ (کیومرث پوراحمد)، مارمولک (کمال تبریزی) و... اشاره کرد. نقش آفرینی او در فیلم‌های «کتاب قانون» و «آسمان محبوب»، بهانه ای شد که به سراغش برویم و از او درباره جزئیات ایفای نقشش در این دو فیلم بپرسیم.

بعد از فیلم‌های «مهمان مامان» و «طهران، تهران» برای سومین بار است که در فیلمی ‌از داریوش مهرجویی بازی می‌کنید. خودتان نسبت به این اتفاق چه احساسی دارید؟

با مهرجویی قدرت بهتری، برای ارائه نقش پیدا می‌کنم. سبک کارش این طوری است. احساس می‌کنم می‌شکفم. مهرجویی در برخی سکانس‌ها به شیوه دوربین روی دست کار می‌کند. مثل این است که در این لحظات زندگی در فیلمش جریان دارد.

در فیلم «مهمان مامان» برخی‌ها می‌گفتند که شما برای آشنا شدن با لهجه کردی، به کردستان رفته‌ید، ماجرا چه بود؟

من به مناطق کردنشین نرفته بودم، لهجه کردی را، با خانمی که کرد بود تمرین کردم. این خانم دیالوگ‌های مرا خواند. یک ماه روی لهجه کردی کار کردم. آن قدر غلیظ شده بود که مهرجویی می‌گفت «غلظتش را کم کن». آخرسر فکر می‌کردم دارم تهرانی حرف می‌زنم و لهجه ام، ربطی به کردی ندارد. چون دو ماه و نیم با این لهجه درگیر بودم، این لهجه روی من مانده بود. هرجا می‌رفتم خرید یک خانمی می‌آمد جلو و می‌گفت: «قربانت برم که تو هم همشهری خودمی.» بی آن که متوجه شوم، هنوز داشتم با لهجه کردی حرف می‌زدم.

از شرایط ساخت فیلم جدید مهرجویی بگویید.

چند روزی می‌شود که از «مشهد اردهال» برگشته ام. آن قدر هوای آن جا سرد بود که احساس می‌کنم منجمد شده ام. یک هفته ای طول می‌کشد یخ‌هایم باز شود. مشهد اردهال ده کیلومتری کاشان است. سرمای آن جا، با سرمای تهران فرق داشت و سرمای کویر بود. الان هرکسی که برای پیشنهاد کار زنگ می‌زند، عذرخواهی می‌کنم. شما هم که زنگ زدید، دلم هری ریخت پایین. چون خسته شدم اما خستگی بازی در این فیلم لذت بخش بود.
در «آسمان محبوب» با علی مصفا، مانی حقیقی و لیلا حاتمی همبازی بودم. همان طور که می‌دانید، فضای داستان فیلم «آسمان محبوب» روستایی است. درباره پزشکی است که می‌فهمد بیمار است و به یک روستا پناه می‌برد. وقتی از سرکار مهرجویی برمی‌گردم، ده بیست روزی باید صبر کنم تا حال و هوای فیلم از سرم بیرون رود.

خودتان کدام یک از فیلم‌های مهرجویی را بیشتر دوست دارید؟

 فیلم‌های «درخت گلابی»، «پستچی»، «میکس» و «بمانی» را خیلی دوست دارم. مهرجویی فیلم‌های خوب زیاد دارد. آثار ایشان مجموعه ای است که نمی‌توانم بگویم این فیلم‌ان بهتر بود یا آن فیلم دیگر. من از قدیم، همیشه با فیلم‌های مهرجویی ارتباط برقرار می‌کردم. همیشه حس می‌کردم یک قسمتی از من، در فیلم‌هایش هست. حس می‌کنم تماشاگرانی که سبک سینمای مهرجویی را دوست دارند هم این دلیل را دارند. چون خودشان را در فیلم می‌بینند. مسائل فیلم‌های مهرجویی جدا از جامعه و ذهنی نیست. علاوه بر این که خواص و اهل فن فیلم‌هایش را دوست دارند، عوام هم با کارهایش ارتباط برقرار می‌کنند. این ویژگی خاص سینمای مهرجویی است.
 
برویم سراغ فیلم «کتاب قانون»، انگیزه‌تان از پذیرفتن نقش این «مادرشوهر سخت گیر» فیلم چه بود؟
 از سال‌ها قبل خودم با این جور پیرزن‌ها، خیلی مسئله داشتم. زمانی که نوجوان بودم به علت مریضی تیمم می‌کردم. یک عده از همین زنان متعصب مرا مسخره می‌کردند و می‌گفتند نمازت قبول نیست. پس از پنجاه سال که از آن زمان می‌گذرد، هنوز تصویر دست انداختن‌هایشان را در ذهن دارم. وقتی این نقش به من واگذار شد، خوشحال شدم. گفتم حالا می‌توانم حرف دلم را با این نقش به آن‌ها بزنم. برخورد تندی که یک عده کوته فکر با من در گذشته داشتند، در نحوه ارائه نقشم تاثیر زیادی داشت.

 فکر می‌کنید کارهایی که این مادرشوهر می‌کرد از روی بدجنسی اش بود؟

 نه، این زن بدجنس نیست. یک سری عقیده‌هایی دارد که روی آن‌ها پافشاری می‌کند. فکر می‌کند دارد دستورات خدا را اجرا می‌کند. از آن دسته آدم‌هایی است که فکر می‌کند فقط کار خودش درست است و کار بقیه غلط. این جور آدم‌ها اشتباهات خودشان را نمی‌بینند. وقتی سر غذاخوردن غیبت می‌کند، نمی‌فهمد دارد کار زشتی انجام می‌دهد. وقتی به او می‌گویند عروست دارد به تو توهین می‌کند، فکر می‌کند حق با آن‌ها است. به همین سبب در راستای عقایدش با عروسش برخورد می‌کند.
 
 چقدر از خلاقیت خودتان برای درآوردن نقش استفاده کردید؟
 اولش که فیلم نامه را خواندم، دیدم شخصیت زن خیلی جدی است. خودم یک مقدار پیازداغش را زیاد کردم. در نتیجه نقش مادرشوهر مقداری طنزآمیز شد. البته از محدوده فیلم نامه بیرون نرفتم. نقش این مادرشوهر پیر را باید اغراق آمیز بازی می‌کردم تا اعمالش به چشم بیاید. این زن آدم متعصبی است. بازیگر با شیوه بازی خود به کارگردانش ایده می‌دهد. من خصوصیات این زن را درشت نمایی کردم. مازیار میری هم مخالفتی نکرد.
به نظر شما در نیمه دوم داستان، «ژولیت» می‌خواهد رفتار بد مادرشوهرش را تلافی کند؟
نه. او نمی‌خواهد انتقام بگیرد. می‌خواهد بگوید مسلمانی درست یعنی این. در دنیای امروز، خیلی خوب است که آدم‌ها صاحب عقیده باشند. اما کسی حق ندارد عقیده اش را به دیگری تحمیل کند. اطرافیان پیرزن چون نان خور او هستند، به حرفش گوش می‌کنند. تنها دختر جوان خانواده (نگار جواهریان) است که آگاهی و سواد بیشتری دارد و رفتار زنان سنتی داخل خانه را، نقد می‌کند. او پلی بین عروس و اعضای متعصب خانواده می‌زند.

 همبازی بودن با پرویز پرستویی چه ویژگی‌هایی داشت؟

 پیش از این در فیلم «مارمولک»، با پرویز پرستویی همبازی بودم. بازی‌های او را خیلی دوست دارم. فکر می‌کنم بعد از این همه تجربه، هنوز هم با نقش صادقانه برخورد می‌کند و برخوردش غیرمسئولانه نیست. انگار اولین بار است که دارد بازی می‌کند.

برخوردتان با بازیگر لبنانی یعنی «دارین حمسه» چطور بود؟
مشکلی نداشتم. پرویز پرستویی و مازیار میری با این بازیگر لبنانی، خیلی سر و کله می‌زدند. او خیلی کم زبان فارسی می‌فهمید. جمله‌ها را به زبان فرانسوی برایش ترجمه می‌کردند. خودش ترجمه فارسی را گوش می‌کرد و همان‌ها را می‌گفت. اگر به فرانسوی ترجمه نمی‌کردند، نمی‌فهمید دارد چه می‌گوید.
 
 به عنوان بازیگر فیلم «کتاب قانون» فکر می‌کنید علت توقیف دوساله این فیلم چه بود؟
هنوز هم نمی‌دانم علت توقیفش چه بوده است. شنیده ام اعتراض کرده اند که چرا در این فیلم یک خارجی می‌خواهد به ایرانی‌ها درس مذهب یاد بدهد. این برداشت اشتباه است. «ژولیت» یک تازه مسلمان است. ما دیده ایم دانشجویانی را که پزشکی می‌خوانند و در ترم‌های اول وسواس زیادی دارند. مدام به بقیه می‌گویند این چیزها را نخورید که برای سلامتی‌تان ضرر دارد. بعد خودشان که پزشک می‌شوند همه چیز از یادشان می‌رود. خودشان همه چیز می‌خورند. برای این زن لبنانی که تازه مسلمان شده بود، همه چیز تازگی داشت. شاید خودش هم پس از چند سال تبدیل به همان اعضای خانواده بشود.
 چرا در بیشتر فیلم‌های ایرانی، مادرشوهرها را این قدر خشن و منفی نشان می‌دهند؟
من خودم هنوز مادرشوهر نشده ام. مسئله این فیلم دعوای مادرشوهر و عروس نیست. مسئله فراموش کردن «اصل مذهب» است. به ما گفته اند که اسلام دین آسانی است. خداوند برای همه چیز راه حل گذاشته است. مثلا اگر آب برای شما ضرر داشته باشد، می‌توانید تیمم کنید.

به نظر شما حرف اصلی «مازیار میری» در فیلم «کتاب قانون» چیست؟
 همان پیامی ‌است که دکتر شریعتی در یکی از کتاب‌هایش به آن اشاره می‌کند. او می‌گوید تعصب غلط و نابه جای برخی متعصبین باعث دوری جوانان از دین شده است. فیلم «کتاب قانون» هم به مضرات «جزم اندیشی مذهبی» می‌پردازد. به نظر من خوش اخلاق ترین معلم‌ها، باید معلم‌های دینی و پرورشی باشند. آن‌ها باید مظهر مذهب باشند. اما در مدارس همیشه این طور نیست. آن هم در برابر بچه‌هایی که این روزها با ابزار مدرن سر و کار دارند.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khorasannews.com
 
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 

سایر مقالات سینماییتازه های فرهنگ و هنر
اخبارفرهنگی هنری-اولین عکس منتشر شده از پوستر فیلم جدید تارنتینو
اولین عکس منتشر شده از پوستر فیلم جدید تارنتینو

داستان فیلم درباره مسافران بی‌رحم و وحشی یک دلیجان است که پس از آن که یک طوفان سهمگین ارابه‌شان را از جاده منحرف می‌کند به یک بار در ناکجاآباد می‌روند.

خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پربیننده های فرهنگ و هنر
تلویزیون-برای تربیت احسان علیخانی میلیاردها تومن هزینه شده!
برای تربیت احسان علیخانی میلیاردها تومن هزینه شده!

این برنامه هویت خود را مدیون احسان علیخانی است و علیخانی نیز شهرت خود را مدیون برنامه «ماه عسل» است و این دو از هم تفکیک‌ناپذیر هستند.پیشنهاد سیمرغ