|  کاربران آنلاین: 1371 نفر

نام گروه: مقالات سینمایی      تعداد بازدید: 14413

گفتگو با مهرداد صدیقیان بازیگر فیلم حیران

فیلم حیران
شكیبایی وقتی جایزه‌اش را برای فیلم «اتوبوس شب» گرفت، گفت، این جایزه حق مهرداد صدیقیان بود. این حرف می‌تواند بزرگ‌ترین افتخار برای یك بازیگر باشد، به ویژه...


 عصر جمعه (مونا زندی)، اتوبوس شب (كیومرث پوراحمد)، دیوار (محمدعلی طالبی) و حیران (شالیزه عارف‌پور) مهم‌ترین فیلم‌هایی هستند كه مهرداد صدیقیان در آنها نقش آفرینی كرده است.
او با بازی در فیلم اتوبوس شب نامش بر سر زبان‌ها افتاد و جایزه بهترین بازیگر نوجوان جشنواره فیلم كودك و نوجوان همدان را برای بازی در این فیلم دریافت كرد.همچنین در جشنواره فیلم فجر، جشن خانه سینما و جشنواره فیلم پاسیفیك آسیا نامش در ردیف نامزدهای بهترین بازیگر نقش مرد قرار گرفت.
مهرداد صدیقیان متولد 1367 و دیپلمه ریاضی است. این بازیگر نوجوان هنوز در ابتدای راه است و فرصت زیادی برای پیشرفت دارد. گفتگو با مهرداد صدیقیان به بهانه اكران فیلم حیران انجام شد.

در این چهار سال كه بازیگری را تجربه كرده‌ای، نسبت به روز اول چقدر تغییر كرده‌ای و چه نكات جدیدی یاد گرفته‌ای؟
احساس می‌كنم وسواسم روی نقش‌ها خیلی زیادتر شده و بیشتر به ریزه‌كاری‌ها توجه می‌كنم. در این مدت هر فیلمی برایم یك كلاس درس بوده و از هر كدام نكته‌ای آموخته‌ام. الان تا فضا را باور نكنم نمی‌توانم بازی كنم. خیلی چیزها سر صحنه اتفاق می‌افتد. كارگردان از بازیگرش چیزی را می‌خواهد كه شاید بازیگر با آن مشكل داشته باشد. من باید این تغییرات ایجاد شده توسط كارگردان را باور كنم.

در مدت 4 سال در 7 فیلم بازی كرده‌ای. كارنامه‌ات نشان می‌دهد كه بازیگر گزیده‌كاری هستی. نگران نیستی كه به خاطر گزیده‌كاری خیلی از جذابیت‌های بازیگری مثل شهرت را از دست بدهی؟
اگر گزیده‌كار باشم، شهرت هم بتدریج برایم به‌وجود می‌آید. فعلا ترجیح می‌دهم كمتر بازی كنم. دوست دارم وقتی برمی‌گردم و به كارنامه‌ام نگام می‌كنم، كارنامه پرافتخاری داشته باشم. البته كار خیلی سختی است و سواد تئوریك بالایی می‌خواهد. باید سعی كنم در انتخاب‌هایم اشتباه نكنم هر چند تا حالا اشتباه كرده‌ام.

تعریف تو از دانش تئوریك چیست؟

یعنی این كه بتوانم روی فیلمنامه و نقش تمركز كنم. اگر سینماشناس باشم می‌توانم بفهمم كه این فیلمنامه پتانسیل لازم برای فیلم خوب شدن را دارد یا نه. وقتی با یك كارگردان فیلم اولی كار می‌كنی باید به فیلمنامه دقت كنی اما وقتی برای یك كارگردان باسابقه كار می‌كنی به یك فیلمنامه متوسط هم می‌شود اعتماد كرد.

اتفاقا جالب است كه تا حالا بیشتر با كارگردان‌های فیلم‌های اول و دوم كار كرده‌ای.

بله، فیلم‌های سفر مرگ (حسن آقاكریمی)، عصر جمعه (مونا زندی) و حیران (شالیزه عارف‌پور) فیلم‌های اول این كارگردان‌ها بودند. زم هریر هم دومین فیلم رویین‌تن بود.

فیلم حیران برایت چه جذابیتی داشت كه پیشنهاد بازی در آن را پذیرفتی؟

وقتی فیلمنامه را خواندم دیدم قصه نو و خوبی دارد. مضمون عشق همیشه جذاب است و هیچ‌وقت كهنه نمی‌شود. در موازات این عشق داستان مهاجر افغان برایم جذاب به نظر می‌رسید. بازی در نقش یك افغان برایم وسوسه برانگیز بود؛ همچنین نام رخشان بنی‌اعتماد كه به عنوان تهیه‌كننده در پروژه حضور داشت.

حیران از نظر ویژگی‌های شخصیتی چه تفاوتی با نقش‌های دیگرت داشت؟

نقش‌های قبلی كه بازی كردم همه برونگرا بودند. به عنوان مثال فیلمنامه دیوار یك داستان پر جنب و جوش داشت؛ اما حیران‌ اولین نقش درونگرای من است. شخصیتی است كه خروش ندارد و داد و فریاد نمی‌كشد. مشكلات زیادی بر سرش ریخته و او با سكوتش مقاومت می‌كند. از این نظر با دیگر نقش‌هایم شمایل متفاوتی دارد.

چطور به نقش یك جوان افغان نزدیك شدی؟

در شرایط زندگی‌ام خیلی از این افغان‌ها را می‌دیدم. به اقتضای نقش مجبور شدم با آنها بیشتر مراوده داشته باشم. یكی از كسانی كه به من در این راه كمك كرد سمیع‌الله عطایی‌ بود. او یكی از دانشجویان خانم نغمه ثمینی‌ است و سواد و فرهنگ خیلی بالایی دارد. درست بر خلاف آن تصور غلطی كه در كشور ما درباره مهاجران افغان وجود دارد.

یادم می‌آید در جلسه مطبوعاتی حیران در جشنواره فیلم فجر، خیلی از لهجه‌ات ایراد گرفتند. تا جایی كه یك تبعه افغان روی سن رفت و درباره لهجه توضیح داد. خودت فكر می‌كنی در بیان این لهجه چقدر موفق بودی؟

وقتی یك فرد افغان لهجه من را تایید می‌كند، دیگر حرفی در آن نیست. حیران وقتی كه با دوستان افغان خود صحبت می‌كرد لهجه افغانی داشت اماچون دانشجوی زبان فارسی بود با تهرانی‌ها كاملا فارسی حرف می‌زد. در جلسه مطبوعاتی حیران همه دوست داشتند از فیلم ایراد بگیرند. یك بار یك تهیه كننده استرالیایی به من گفت اگر زبان انگلیسی را یاد بگیری می‌توانی بیایی و خارج از ایران بازی كنی. من به او گفتم من نمی‌توانم با لهجه شما صحبت كنم. او به من گفت لهجه هیچ وقت مانع درست بازی كردن نمی‌شود.

تو دو بازی مشترك با زنده‌یاد «خسرو شكیبایی» داشته‌ای. یعنی فیلم‌های «حیران» و «اتوبوس شب». جلوی شكیبایی بازی كردن برایت سخت نبود؟

من همیشه گفته‌ام كه او سخاوتمندترین بازیگر سینما بود. به خاطر این كه كم فروشی نمی‌كرد و برای بهتر شدن كار، تماما از خودش مایه می‌گذاشت. شكیبایی مثل كسی است كه دست بازیگر مقابلش را می‌گیرد و بالا می‌كشد. حتی اگر خودش آن پایین بماند. شكیبایی بی‌نهایت با سخاوت بود. واقعا نمی‌دانم چطور توصیفش كنم.
در فیلم اتوبوس شب از روز اول آنقدر با من صمیمی شده بود كه احساس نمی‌كردم، كنار خسرو شكیبایی بازی می‌كنم، احساس می‌كردم با یك دوست دارم همكاری می‌كنم كه هر وقت نیاز به كمك داشته باشم به من كمك می‌كند.
شكیبایی وقتی جایزه‌اش را برای فیلم «اتوبوس شب» گرفت، گفت، این جایزه حق مهرداد صدیقیان بود.
این حرف می‌تواند بزرگ‌ترین افتخار برای یك بازیگر باشد. بویژه وقتی آدم بزرگی مثل «شكیبایی» چنین حرفی بزند. این حرف به همان سخاوت شكیبایی ربط دارد كه جایزه‌اش را حق یك نفر دیگر می‌داند.
در فیلم حیران ‌من فقط در یك سكانس با شكیبایی همبازی بودم و از همان چند لحظه خاطره‌های خوبی دارم
 
 گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغبهم اکنون در سیمرغ
 

سایر مقالات سینماییتازه های فرهنگ و هنر
تلویزیون-تلویزیون ابراز علاقه یک روحانی را سانسور کرد!!
تلویزیون ابراز علاقه یک روحانی را سانسور کرد!!

حجت الاسلام مجید انصاری میهمان این برنامه تلویزیونی بود .پیشنهادی برای سلامت و زیبایی
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی-ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند
ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند

زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود.خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش کاهش وزن به وسیله طب سوزنی و کت گوت برای انواع چاقی و خصوصا برای کسانی که اندامی متناسب و کشیده می خواهند و نیز باستی چربی های موضعی مثل باسن، ران پا،شکم و پهلو و سینه ها از بین برود، بسیار موثر است.

پیشنهاد سیمرغ