|  کاربران آنلاین: 4878 نفر

نام گروه: مقالات سینمایی      تعداد بازدید: 13812

گفتگو با مهرداد صدیقیان بازیگر فیلم حیران

فیلم حیران
شكیبایی وقتی جایزه‌اش را برای فیلم «اتوبوس شب» گرفت، گفت، این جایزه حق مهرداد صدیقیان بود. این حرف می‌تواند بزرگ‌ترین افتخار برای یك بازیگر باشد، به ویژه...


 عصر جمعه (مونا زندی)، اتوبوس شب (كیومرث پوراحمد)، دیوار (محمدعلی طالبی) و حیران (شالیزه عارف‌پور) مهم‌ترین فیلم‌هایی هستند كه مهرداد صدیقیان در آنها نقش آفرینی كرده است.
او با بازی در فیلم اتوبوس شب نامش بر سر زبان‌ها افتاد و جایزه بهترین بازیگر نوجوان جشنواره فیلم كودك و نوجوان همدان را برای بازی در این فیلم دریافت كرد.همچنین در جشنواره فیلم فجر، جشن خانه سینما و جشنواره فیلم پاسیفیك آسیا نامش در ردیف نامزدهای بهترین بازیگر نقش مرد قرار گرفت.
مهرداد صدیقیان متولد 1367 و دیپلمه ریاضی است. این بازیگر نوجوان هنوز در ابتدای راه است و فرصت زیادی برای پیشرفت دارد. گفتگو با مهرداد صدیقیان به بهانه اكران فیلم حیران انجام شد.

در این چهار سال كه بازیگری را تجربه كرده‌ای، نسبت به روز اول چقدر تغییر كرده‌ای و چه نكات جدیدی یاد گرفته‌ای؟
احساس می‌كنم وسواسم روی نقش‌ها خیلی زیادتر شده و بیشتر به ریزه‌كاری‌ها توجه می‌كنم. در این مدت هر فیلمی برایم یك كلاس درس بوده و از هر كدام نكته‌ای آموخته‌ام. الان تا فضا را باور نكنم نمی‌توانم بازی كنم. خیلی چیزها سر صحنه اتفاق می‌افتد. كارگردان از بازیگرش چیزی را می‌خواهد كه شاید بازیگر با آن مشكل داشته باشد. من باید این تغییرات ایجاد شده توسط كارگردان را باور كنم.

در مدت 4 سال در 7 فیلم بازی كرده‌ای. كارنامه‌ات نشان می‌دهد كه بازیگر گزیده‌كاری هستی. نگران نیستی كه به خاطر گزیده‌كاری خیلی از جذابیت‌های بازیگری مثل شهرت را از دست بدهی؟
اگر گزیده‌كار باشم، شهرت هم بتدریج برایم به‌وجود می‌آید. فعلا ترجیح می‌دهم كمتر بازی كنم. دوست دارم وقتی برمی‌گردم و به كارنامه‌ام نگام می‌كنم، كارنامه پرافتخاری داشته باشم. البته كار خیلی سختی است و سواد تئوریك بالایی می‌خواهد. باید سعی كنم در انتخاب‌هایم اشتباه نكنم هر چند تا حالا اشتباه كرده‌ام.

تعریف تو از دانش تئوریك چیست؟

یعنی این كه بتوانم روی فیلمنامه و نقش تمركز كنم. اگر سینماشناس باشم می‌توانم بفهمم كه این فیلمنامه پتانسیل لازم برای فیلم خوب شدن را دارد یا نه. وقتی با یك كارگردان فیلم اولی كار می‌كنی باید به فیلمنامه دقت كنی اما وقتی برای یك كارگردان باسابقه كار می‌كنی به یك فیلمنامه متوسط هم می‌شود اعتماد كرد.

اتفاقا جالب است كه تا حالا بیشتر با كارگردان‌های فیلم‌های اول و دوم كار كرده‌ای.

بله، فیلم‌های سفر مرگ (حسن آقاكریمی)، عصر جمعه (مونا زندی) و حیران (شالیزه عارف‌پور) فیلم‌های اول این كارگردان‌ها بودند. زم هریر هم دومین فیلم رویین‌تن بود.

فیلم حیران برایت چه جذابیتی داشت كه پیشنهاد بازی در آن را پذیرفتی؟

وقتی فیلمنامه را خواندم دیدم قصه نو و خوبی دارد. مضمون عشق همیشه جذاب است و هیچ‌وقت كهنه نمی‌شود. در موازات این عشق داستان مهاجر افغان برایم جذاب به نظر می‌رسید. بازی در نقش یك افغان برایم وسوسه برانگیز بود؛ همچنین نام رخشان بنی‌اعتماد كه به عنوان تهیه‌كننده در پروژه حضور داشت.

حیران از نظر ویژگی‌های شخصیتی چه تفاوتی با نقش‌های دیگرت داشت؟

نقش‌های قبلی كه بازی كردم همه برونگرا بودند. به عنوان مثال فیلمنامه دیوار یك داستان پر جنب و جوش داشت؛ اما حیران‌ اولین نقش درونگرای من است. شخصیتی است كه خروش ندارد و داد و فریاد نمی‌كشد. مشكلات زیادی بر سرش ریخته و او با سكوتش مقاومت می‌كند. از این نظر با دیگر نقش‌هایم شمایل متفاوتی دارد.

چطور به نقش یك جوان افغان نزدیك شدی؟

در شرایط زندگی‌ام خیلی از این افغان‌ها را می‌دیدم. به اقتضای نقش مجبور شدم با آنها بیشتر مراوده داشته باشم. یكی از كسانی كه به من در این راه كمك كرد سمیع‌الله عطایی‌ بود. او یكی از دانشجویان خانم نغمه ثمینی‌ است و سواد و فرهنگ خیلی بالایی دارد. درست بر خلاف آن تصور غلطی كه در كشور ما درباره مهاجران افغان وجود دارد.

یادم می‌آید در جلسه مطبوعاتی حیران در جشنواره فیلم فجر، خیلی از لهجه‌ات ایراد گرفتند. تا جایی كه یك تبعه افغان روی سن رفت و درباره لهجه توضیح داد. خودت فكر می‌كنی در بیان این لهجه چقدر موفق بودی؟

وقتی یك فرد افغان لهجه من را تایید می‌كند، دیگر حرفی در آن نیست. حیران وقتی كه با دوستان افغان خود صحبت می‌كرد لهجه افغانی داشت اماچون دانشجوی زبان فارسی بود با تهرانی‌ها كاملا فارسی حرف می‌زد. در جلسه مطبوعاتی حیران همه دوست داشتند از فیلم ایراد بگیرند. یك بار یك تهیه كننده استرالیایی به من گفت اگر زبان انگلیسی را یاد بگیری می‌توانی بیایی و خارج از ایران بازی كنی. من به او گفتم من نمی‌توانم با لهجه شما صحبت كنم. او به من گفت لهجه هیچ وقت مانع درست بازی كردن نمی‌شود.

تو دو بازی مشترك با زنده‌یاد «خسرو شكیبایی» داشته‌ای. یعنی فیلم‌های «حیران» و «اتوبوس شب». جلوی شكیبایی بازی كردن برایت سخت نبود؟

من همیشه گفته‌ام كه او سخاوتمندترین بازیگر سینما بود. به خاطر این كه كم فروشی نمی‌كرد و برای بهتر شدن كار، تماما از خودش مایه می‌گذاشت. شكیبایی مثل كسی است كه دست بازیگر مقابلش را می‌گیرد و بالا می‌كشد. حتی اگر خودش آن پایین بماند. شكیبایی بی‌نهایت با سخاوت بود. واقعا نمی‌دانم چطور توصیفش كنم.
در فیلم اتوبوس شب از روز اول آنقدر با من صمیمی شده بود كه احساس نمی‌كردم، كنار خسرو شكیبایی بازی می‌كنم، احساس می‌كردم با یك دوست دارم همكاری می‌كنم كه هر وقت نیاز به كمك داشته باشم به من كمك می‌كند.
شكیبایی وقتی جایزه‌اش را برای فیلم «اتوبوس شب» گرفت، گفت، این جایزه حق مهرداد صدیقیان بود.
این حرف می‌تواند بزرگ‌ترین افتخار برای یك بازیگر باشد. بویژه وقتی آدم بزرگی مثل «شكیبایی» چنین حرفی بزند. این حرف به همان سخاوت شكیبایی ربط دارد كه جایزه‌اش را حق یك نفر دیگر می‌داند.
در فیلم حیران ‌من فقط در یك سكانس با شكیبایی همبازی بودم و از همان چند لحظه خاطره‌های خوبی دارم
 
 گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 

سایر مقالات سینماییتازه های فرهنگ و هنر
مقالات سینمایی-مهتاب کرامتی و پگاه آهنگرانی در «جامه دران»+تصاویر پشت صحنه
مهتاب کرامتی و پگاه آهنگرانی در «جامه دران»+تصاویر پشت صحنه

فیلم سینمایی «جامه‌دران» نام فیلمی از حمیدرضا قطبی است که در حال حاضر مراحل تدوین و صداگذاری خود را به صورت هم‌زمان سپری می‌کند تا برای نمایش در سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر آماده شود.

خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پیشنهاد سیمرغ