|  کاربران آنلاین: 1146 نفر

نام گروه: اخبارفرهنگی هنری     انتشار: 1392/01/24       تعداد بازدید: 2953

«قطعه هنرمندان» پس از تعطیلات نوروز هنوز شلوغ است + تصاویر

«قطعه هنرمندان» پس از تعطیلات نوروز هنوز شلوغ است + تصاویر
هنگامی که وارد قطعه‌ی هنرمندان می‌شویم، نزدیک ظهر است و برخلاف تصورمان که در اولین روز بعد از تعطیلات، حداقل در قطعه هنرمندان پرنده هم پر نخواهد زد، با تعداد زیادی از جمعیت روبه‌رو می‌شویم که بعد از تعطیلات نوروز نیز هنرمندان را تنها نگذاشته‌اند.

 
اینجا قطعه‌ای از بهشت زهرا (س) است که هنرمندان زیادی را در دل خود جای داده است، هنرمندانی که سال‌هایی از عمر خود را در عرصه‌های سینما، تلویزیون و رادیو، ادبیات و موسیقی فعالیت کرده‌اند و بسیاری از آنان برای مردم نام‌آشنا هستند.

هر کدام از حاضران، دقایقی بر سر مزار هنرمندی می‌ایستند و فاتحه‌ای می‌خوانند، در گوشه‌ای دیگر از این قطعه، دقایقی قبل از اینکه ما به اینجا بیاییم، علی غبرا‌نژاد، هنرمند خوشنویس را به خاک سپرده‌اند.

امروز که به اینجا آمده‌ایم عسل بدیعی، بازیگر سینما و تلویزیون نیز به علت ایست تنفسی درگذشته است و قرار است 18 فروردین در همین جا به خاک سپرده شود و ما با خود می‌اندیشیم که کدام قسمت از این زمین قرار است، خانه‌ی ابدی او باشد و قرار است همسایه‌ی دیوار به دیوار کدام هنرمند شود.


 در لحظه ورودمان اولین مزاری که به چشممان می‌خورد، جایگاه ابدی نیما نهاوندیان، مجری برنامه‌های ورزشی تلویزیون است که سوم دی ماه 91 درگذشت. درست دو مزار آن طرف‌تر از او، خانه‌ی ابدی همایون خرم، موسیقیدان و آهنگسازی است که نامش برای اهالی موسیقی بسیار شناخته شده است.

مزار نهاوندیان متفاوت‌تر از بقیه است و سنگ سفید و عکس رنگی حک شده‌ی او بیشتر به چشم می‌آید و وقتی وارد قطعه می‌شویم نه تنها نگاه ما بلکه نگاه همه به سمت مزار او جلب می‌شود.


جلوتر که می‌رویم، نگاهمان به دنبال مزار محمد علی فردین می‌گردد که همیشه کمتر می‌بینیم کسی بر بالای سر مزارش نایستاده باشد؛ نزدیکتر می‌شویم و پیدایش می‌کنیم، هنوز هم اطرافش گلباران شده است و حتی سبزه‌ی سفره‌ی هفت سینی را هم که به یادش آورده‌اند، می‌توان دید.

در کنار مزار او فراق‌نامه‌ای را از دیار کردستان می‌بینیم که قاب گرفته آنجا گذاشته‌اند.

از مزار فردین و برادرش عباس که همان جا در طبقه‌ی رویی به خاک سپرده شده است، می‌گذریم و به میان باقی مزارها می‌رویم.

مزار قصه‌گوی برنامه «قصه ظهر جمعه‌»ی رادیو، حمید عاملی نیز در میان هنرمندان است؛ کسی که نوجوانان دیروز داستان‌های کوتاه او در کیهان بچه‌ها و اطلاعات هفتگی را به خوبی به یاد دارند.


«بر من ببخشایید، اگر چه خیلی دیر، خیلی دور، ولی احساس می‌کنم، رسیده‌ام، شاید! به شما، به ما، ... به او»

این، نوشته‌ای است بر روی مزاری در سمت چپ قطعه هنرمندان و صاحب این خانه کوچک کسی نیست، جز خسرو شکیبایی؛ بازیگر محبوب خانه‌ای که سبز بود هست.

شکیبایی در طول حیاتش در 24 فیلم سینمایی و 11 مجموعه تلویزیونی بازی کرد، اما «هامون» داریوش مهرجویی ماندگارترین نقش او شد.

بالاتر می‌رویم و به مزار غبرانژاد که دقایقی قبل از ورود ما به خاک سپرده شده است، نزدیک می‌شویم. هنوز دور مزارش شلوغ است، در حال عکس گرفتن هستیم که یک نفر از بستگانش به ما نزدیک می‌شود و می گوید: غبرانژاد خطاط قرآن و اولین نویسنده تائید شده‌ی یونسکو بود و لوگوی عنوان سریال «امام علی (ع)» در تیتراژ ابتدایی این مجموعه، نیز توسط او طراحی و نوشته شده بود.


از مزار این خطاط فاصله می‌گیریم و به مزار یکی از معروف‌ترین بدلکاران ایران و جهان می‌رویم که نامش مانند جایگاهش ابدی است؛ پیمان ابدی، بدلکاری که در سریال خارجی «هشدار برای کبری 11 » بدل بود و نهایتا بر سر یکی از همین بدلکاری‌های خود در عصر روز چهارشنبه، ۱۶ ماه اردیبهشت ۱۳۸۸ در حین اجرای یک صحنه‌ی اکشن، در تله‌فیلم «چشم‌های نامحسوس» به کارگردانی محسن موسویان جان خود را از دست داد.

منوچهر نوذری و جواد تقدسی (هنرمند پیشکسوت کمدی و طنز) که در 18 سالگی اولین گروه نمایش همدان را دایر کرد و پوپک گلدره، بازیگر خوب «دنیای شیرین دریا» و «نرگس» سیروس مقدم نیز در کنار هم آرمیده‌اند.


آنچه که نظرمان را جلب می کند حک شدن عنوان «هدهد» در زیر نام پوپک گلدره است و جمله‌ای که پایین اسم او بر روی سنگ سیاه مزارش نوشته شده است: «دریا طوفانی می‌شود، آرام می‌گیرد، اما نمی‌میرد ...»

***

ظهر است و آفتاب بهار محکم می‌کوبد، اما هنوز قطعه هنرمندان بازدیدکننده دارد و ورود مردم هنر دوست به این تکه زمین، بیشتر می‌شود و هر لحظه گام‌هایشان بر کنار مزارها فرود می‌آید.

اما جای تآسف است که مزار برخی از هنرمندان خاکی و گلی است و گویی کسی به آنها توجهی ندارد و مزارشان را شستشو نمی‌دهد.

کمی آن طرف‌تر در گوشه‌ی سمت راست انتهایی قطعه، مزار مسعود رسام است؛ همسر فریبا نادری (بازیگر) و همکار نزدیک بیژن بیرنگ. او کارگردان و تهیه‌کننده‌ای است که نوجوانان دهه‌ی 70 او را به خوبی با مجموعه‌هایی چون «دنیای شیرین»، «دنیای شیرین دریا» و «سیب خنده» به یاد دارند و البته «خانه سبز» او که هیچگاه فراموش نمی‌شود.

پیکر پدر انیمیشن ایران، اسفندیار احمدیه که آخرین انیمیشن او با عنوان «داستان زال» پس از مرگش کامل شد نیز در میان باقی هنرمندان رفته، آرام گرفته است.

به مزار صدای جاودانه موسیقی ایران زمین، محمد نوری که نزدیک می‌شویم صدای نام آشنایش در گوشمان می‌پیچد: ما برای پرسیدن نام گلی ناشناس چه سفرها کرده‌ایم چه سفرها کرده ایم، ما برای بوسیدن خاک سر قله‌ها چه خطرها کرده‌ایم چه خطرها کرده ایم، ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود ...

***


کمی از ظهر گذشته است و همچنان میان مزار هنرمندان قدم می‌زنیم؛ نعمت الله گرجی، رضا ژیان، جمیله شیخی، جمشید اسماعیل‌خانی، مهری ودادیان، فاطمه طاهری، نیکو خردمند، احمد آقالو، محمود بهرامی و ... هنرمندان دیگری هستند که اکنون در میان ما نیستند وبا بازی‌های خوب خود در عرصه‌های سینما و تلویزیون در زمان نبودشان خاطراتشان را باقی گذاشته‌اند.

همان‌طور که چشم می‌چرخانیم چشممان به شاعر «کوچه‌ی مهتاب شبی» می‌افتد که از زیباترین و عاشقانه‌ترین شعرهای نو زبان فارسی را سروده است؛ فریدون مشیری، شاعری که سال‌ها از بیماری رنج برد و سرانجام در سال 79 درگذشت.

کم‌کم تصمیم می‌گیریم از قطعه‌ی 88، جایگاه ابدی و جاودانی هنرمندان خارج شویم. ما از مزارها فاصله می‌گیریم و برای خروج به در اصلی نزدیک می‌شویم. ما خارج می‌شویم و افراد هنردوست دیگری همچنان وارد می‌شوند.


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 

سایر اخبار فرهنگیتازه های فرهنگ و هنر
مقالات سینمایی-«بند» نازکی به نام عطاران!!
«بند» نازکی به نام عطاران!!

رضا عطاران با فاکتور مستعدی از اجرای کمدی موقعیت و با چاشنی خلاقیت هایی ریشه در ذات بازی اش، گاها به ترسیم نماهایی خنده دار می رسد.

خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پیشنهاد سیمرغ