|  کاربران آنلاین: 6181 نفر

نام گروه: چهره های سینمایی      تعداد بازدید: 24690

فریماه فرجامی ‌چهره‌ای كه مصداق ندارد

فریماه فرجامی
حضور او در سینمای پس از انقلاب، با آن چشم‌هایی كه انگار همیشه نگرانند، مانند بسیاری از زنان سینمای ایران در سال‌های ابتدایی دهه 1360 همراه با...


 «فریماه فرجامی» سال 1355 و پس از دریافت لیسانس ادبیات نمایشی از دانشكده هنرهای دراماتیك با بازی در نمایش تلویزیونی «آدمك مومی» پا به عرصه بازیگری می‌گذارد.
به نمایش در نیامدن «گفت هر سه نفرشان» ساخته غلامعلی عرفان باعث می‌شود تا بازی در «خط قرمز» را اولین حضور جدی فرجامی ‌در سینمای ایران بدانیم.
 
حضور او در سینمای پس از انقلاب، با آن چشم‌هایی كه انگار همیشه نگرانند، مانند بسیاری از زنان سینمای ایران در سال‌های ابتدایی دهه 1360 همراه با فراز و نشیب‌هایی است، نگرانی‌هایی كه به تحولات موجود در سینما مربوط بود.
اما اگر در بازی فرجامی ‌فراز و فرودی به چشم می‌خورد به نوعی گریز او از كلیشه شدن‌های معمولی است.
حضور كوتاهش در اجاره نشین‌ها و بازی در سریال «بخش چهار جراحی» (هنگامی‌كه بازیگران سینما چندان رغبتی برای كار در تلویزیون نداشتند) از اقدام‌های نامتعارف اوست و نشان داد فرجامی ‌یك نقش را به خاطر طولانی بودنش، بازی نمی‌كند، نقش او در «سرب» نیز یك نقش اصلی نیست.
با این حال فرجامی‌آن نقش را به یكی از معدود شخصیت‌های زن در سینمای مردانه بدل می‌كند كه حرفی برای گفتن دارد.
برای درآوردن این نقش ابایی ندارد كه به تغییر اساسی در ظاهر خود تن دهد و چهره اش به كلی در هم ریخته شود.
 
در جایی كه بسیاری از مردان بازیگر از تغییرات حتی اندك در ظاهر خود پرهیز می‌كنند، فرجامی (به عنوان یكی از زنان سرشناس سینمای این دوران در آن سال‌ها) می‌پذیرد كه برای جا دادن به نقشی هر چند فرعی، این چنین از خود مایه بگذارد.
هر چند كه پاداش او در هفتمین جشنواره فیلم فجر، فقط یك دیپلم افتخار بود.(!!!)
نكته جالب این جاست كه او سابقه گویندگی نمایش‌های رادیویی در اواسط دهه 1350 را هم داشته است، اما در «سرب» زهره شكوفنده كه نزدیك‌ترین صدا به چهره فرجامی ‌را دارد، به جای او حرف زده و در چند اثر دیگر از جمله «مادر، بی پناه و تیغ ابریشم» نیز همین تجربه را تكرار كرده است.
هر چند كه بازی خوب او در فیلم داوودنژاد كیمیایی، هم چنان و با عبور از زیر تیغ دوبله نیز به چشم می‌آید، اما شنیدن صدای واقعی فرجامی‌در «اجاره نشین‌ها»، «نرگس» و بعدها «پرده آخر» وجه واقعی‌تری از بازی او را به نمایش گذاشت.
 
صدای پر آب و تاب خانم مهندس افجه ای كه آمده بود خانه عباس آقا سوپر گوشت را بخرد و دنبال متر می‌گشت تا مساحت خانه را حساب كند، ولی سرانجام با آن بلبشو روبه رو می‌شد (اشاره به فیلم اجاره نشین‌ها) همان قدر اجرای واقع گرای فرجامی ‌را به نمایش می‌گذاشت كه صدای غم گرفته او در نرگس اندوه فرو خورده آفاق را در جیغ‌ها و فریادهایش بر سر عادل نشان می‌داد.
حضور او در فیلم بنی اعتماد، سیمای دگر گونه ای را از او به نمایش می‌گذارد و هم چنان نكته ای نامتعارف در فیزیك و بازی فرجامی‌است.

رخشان بنی اعتماد
در خصوص بازی فرجامی ‌در گفت وگویی با مجله فیلم گفته است: برای بازی در نقش آفاق كه آن را بسیار دوست داشتم، به یكی از بازیگران پیش از انقلاب فكر كرده بودم، اما مهم‌ترین انتخابم فریماه بود، او هم این نقش را خیلی دوست داشت، برای آن كه فریماه از چهره واقعی خود و آن چشمان روشن و شاد فاصله بگیرد و به آفاقی كه در ذهن داشتم نزدیك‌تر شود، باید از لنزهایی استفاده می‌كردیم كه با تركیب چهره اش خوانایی داشته باشد، در آن دوران هنوز استفاده از لنز، همه گیر نشده بود.
یكی از بهترین دكترها چندین لنز را روی چشمان او آزمایش كرد تا به آن چه از نگاه چهره چنین شخصیتی در ذهن داشتم نزدیك شود. (سینمایی نرگس از كارهای معروف رخشان بنی اعتماد است كه دیدنش خالی از لطف نیست)
در دهمین جشنواره فیلم فجر از فریماه فرجامی ‌برای بازی در فیلم نرگس تقدیر شد.

پرده آخر،
درامی ‌است كه واروژ كریم مسیحی بر بستری از تاریخ و با اتكا به داستانی دلهره آور آن را ساخت و نقش اول زن داستان را به فرجامی ‌سپرد كه سرانجام همین نقش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش نخست زن را برای او به ارمغان آورد.
آن چه كه در بازی فرجامی ‌در این فیلم قابل تامل است، احتمالا پیش درآمدی است بر منحنی پایین رونده حضور او در دنیای بازیگری.
 
هر چند كه شباهت‌ها و هم خوانی‌های شخصیتی فرجامی ‌با فروغ الزمان (نقش او در پرده آخر) كم نیست، اما می‌توان نكته‌هایی را در بازی او مشاهده كرد كه او را از روزهای اوج و برجستگی دور كرده است.
«پرده آخر» پس از «نرگس» ساخته شد و فرجامی ‌به تدریج در آثاری حضور پیدا كرد كه تا حد زیادی از اوج كارهایش دور است.
حتی نقشی كه در «آب و آتش» بازی می‌كند، به هر دلیل او را به نقطه اوج روزهای گذشته باز نمی‌گرداند.
آخرین نقش اولی كه بازی كرد در «ساغر»، سال 1376 بود.
پس از آن خود ویران گری‌های حرفه ای و شخصی او وارد مرحله ای حاد شد به طوری كه فقط موفق شد دو نقش فرعی بازی كند.
او چند سال پیش در بستر بیماری افتاد و حتی چند روز در اغما بود و این طور كه شنیده ایم هم اكنون نیز حال و روز خوبی ندارد.
 
از آن پس متاسفانه «فریماه فرجامی» با تمام استطاعتش، خیلی زودتر از انتظار از عرصه بازیگری دور و به یادی در خاطرات مبدل شد.
علاوه بر تمام مشكلات شخصی، بعضی انسان‌ها ترجیح می‌دهند در اوج كنار روند و دوست ندارند نقش‌هایی به آن‌ها پیشنهاد شود كه دیگر نقش قابل تاملی نیست.
آن‌ها نمی‌توانند فضای سنگین سیمای سطحی را قبول كنند و با آن كنار بیایند به همین دلیل سینما را ترك و خود را ماندگارتر می‌كنند.
فریماه فرجامی، یكی از زنان بازیگر سینمای ایران است كه نامش در كنار بزرگان این عرصه در خاطره خواهد ماند.
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغب

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....هم اکنون در سیمرغ
 

سایر چهره های سینماتازه های فرهنگ و هنر
چهره های سینمایی-یاد روزهای خیلی دور می‌افتم که آتاری کرایه می‌کردیم عزیز‌ترین سند خانواده دفترچه بسیج اقتصادی به همر
بازیگری که به خاطر تهدید به انتشار عکس هایش در کمپ ترک اعتیاد از پدرش شکایت کرد!!

بازیگر سرشناس فیلم‌ها و سریال‌های طنز از پدرش که او را با دست‌وپای طناب‌پیچ‌شده به کمپ ترک اعتیاد برده و با تهیه عکس وی در کنار معتادان، او را تهدید به انتشار تصاویر کرده بود، شکایت کرد.

خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-لیفتینگ و جوانسازی چینی پوست صورت و گردن،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب +تصاویر
لیفتینگ و جوانسازی چینی پوست صورت و گردن،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب +تصاویر

با طب سوزنی سنتی چین عضلات در قسمتهای مختلف صورت نمایان می گردد.گود شدگی گونه ها را بهبود بخشیده ، چروک ها را کاهش دهد و پلک های افتاده را محکم و سفت نماید . هم چنین سوزنها گردش خون و تولید کلاژن را افزایش می دهد بنابراین ماهیچه ها را سفت نموده و چروکهای ریز را برطرف می نماید .معرفی خدمات فرهنگ و هنر
خدمات و محصولات سبک زندگی-Sony Mobile از طراحی فروشگاه Xperia Aquatech رونمایی می‌کند
Sony Mobile از طراحی فروشگاه Xperia Aquatech رونمایی می‌کند

این فروشگاه مفهومی زیرآبی میزبان نخستین نمایش فناوری در عمق چهارمتری آب تاکنون است.
پربیننده های فرهنگ و هنر
مقالات سینمایی-داعش هم نتوانست مانع "حکایت عاشقی" بهرام رادان و شیلان رحمانی بشود!
داعش هم نتوانست مانع "حکایت عاشقی" بهرام رادان و شیلان رحمانی بشود!

فیلمبرداری بخشی از فیلم «حکایت عاشقی» به کارگردانی احمد رمضان‌زاده در کردستان عراق به پایان رسید و عوامل فیلم به تازگی به ایران بازگشته‌اند.پیشنهاد سیمرغ