|  کاربران آنلاین: 7202 نفر

نام گروه: تلویزیون      تعداد بازدید: 2076

راز موفقیت سریال «فاکتور 8» در چیست؟!

راز موفقیت سریال «فاکتور 8» در چیست؟!
ستاره مجموعه پر بازیگر فاکتور 8، ستاره اسکندری است که در یکی دو سال اخیر نشان داده به شکل حیرت‌انگیزی قابل اعتماد است و می‌تواند...

   
چه کسی خرگوش را کشت؟
ریتم تند و غافلگیری‌ها و چرخش‌های داستان «فاکتور 8»، این شب‌ها خیلی‌ها را پای تلویزیون نشانده است.
داستان متفاوت، ساختار جذاب، بازی‌های خوب و ریتم تند سریال، تفاوت‌های قابل توجه «فاکتور 8» با مجموعه‌هایی است که این روزها روز آنتن شبکه‌های تلویزیونی می‌رود؛ تفاوت‌هایی که این مجموعه را به پدیده تلویزیون در این روزهای بهاری تبدیل کرده و بیننده‌ها را بدون این که پیگیر یک ملودرام خانوادگی یا یک سریال طنز باشند، یک شب در میان پای تلویزیون می‌کشاند.

برگ برنده؛ ستاره اسکندری
او خیلی گزینشی مقابل دوربین سینما و تلویزیون می‌رود ولی همچنان شوق و علاقه اش به بازی روی صحنه را حفظ کرده و در فهرست بازیگران حرفه ای تئاتر حسابی درخشیده. این سختگیری و وسواس باعث شده تا بازی اسکندری با طراوت و تازه به نظر برسد؛ ویژگی‌ای که برای یک بازیگر حرفه‌ای امتیاز بزرگی است.
ستاره اسکندری به خاطر این وسواس و دقت در انتخاب، توانسته نقش‌های متفاوتی را تجربه کند که مهم‌ترین آنها در یکی دو سال اخیر با بازی در مجموعه‌های پر بیننده «نرگس» و «مرگ تدریجی یک رویا» اتفاق افتاده است؛ 2 نقش متفاوت و دور از هم که توان و استعداد بازیگری و انعطاف ستاره اسکندری را نشان می‌دهند.
 
اسکندری این بار در «فاکتور 8» مثل نرگس نقش اصلی را بازی می‌کند؛ نقش خانم دکتر مائده ایرانمنش. با این حال مائده شخصیتی است که در سینما و تلویزیون چندان مانند او را ندیده ایم یا اگر دیده ایم به دلیل کلیشه‌ای بودن و تک بعدی بودن در خاطرمان نمانده است؛ خانم پزشکی که دغدغه‌های علمی ‌دارد و آن قدر کله شق است که به خاطر تعلق خاطر حرفه‌ای‌اش زندگی شخصی‌اش را قربانی کند. سماجت و یکدندگی قهرمان اصلی داستان از آن ویژگی‌هایی است که اگر خوب شخصیت پردازی شده باشد و بازیگر بداند چطور آن را اجرا کند، او را به شخصیتی دوست‌داشتنی و مهم‌تر از آن متفاوت تبدیل می‌کند؛ کاری که اسکندری به خوبی از عهده اش برآمده است.
اسکندری، غرور و سماجت مائده به عنوان یک پزشک باهوش و حرفه ای را در بازی اش خوب نشان داده و به همان اندازه در صحنه‌هایی که با مسائل خانوادگی‌اش درگیر است، شکنندگی یک مادر را دارد. این احساس‌های متناقض آن قدر خوب در دیالوگ‌ها و حرکت‌های اسکندری دیده می‌شود که نمی‌توان باورشان نکرد.
ستاره مجموعه پر بازیگر فاکتور 8، ستاره اسکندری است که در یکی دو سال اخیر نشان داده به شکل حیرت‌انگیزی قابل اعتماد است و می‌تواند نقش‌های ساده و خاص را به یک اندازه با مهارت اجرا کند. استفاده او از چهره و صدایش، قابلیت‌های بازیگری‌اش را کامل می‌کند و از ستاره اسکندری یک بازیگر تمام عیار و دوست داشتنی می‌سازد.

تصویر جذاب داستان، روی دوش بازیگران

رضا کریمی ‌در مجموعه‌ها و فیلم‌هایی که کارگردانی کرده، همیشه از بازیگران حرفه ای استفاده کرده. این سابقه نشان می‌دهد که او قابلیت و توانایی بازیگر حرفه‌ای را باور دارد. فاکتور 8 هم از این قاعده نانوشته مستثنا نیست. اما جز این انتخاب‌ها، تصویری که بازیگران این مجموعه از خود نشان می‌دهند هم تصویری باورکردنی است.
 
در کنار اجرای حرفه ای ستاره اسکندری، تیم بازیگری فاکتور 8، به انتظاری که معمولا ً از یک گروه حرفه‌ای وجود دارد پاسخ مثبت می‌دهد و این اتفاق شیرینی است. هومن برق نورد _ کشف تازه تلویزیونی‌ها _ بازیگر مستعدی است که با خوش اقبالی توانسته در این مدت نه چندان طولانی حضورش در تلویزیون، نقش‌های متفاوتی را بازی کند. او اجرایی هوشمندانه از شخصیتی دارد که بر مرز خوبی و بدی حرکت می‌کند و بیننده نمی‌تواند به راحتی درباره‌اش قضاوت کند.
پژمان بازغی مثل همیشه قابل قبول و دوست داشتنی است و البته قطب‌الدین صادقی که پس از تجربه به یاد ماندنی «کیف انگلیسی» همچنان بازیگری قدرتمند و تأثیر گذار به نظر می‌رسد، از آن بازیگرهایی است که در لحظه‌هایی که مقابل دوربین هستند دیگران را زیر سایه حضورشان قرار می‌دهند.
استفاده درست از بازیگرها در نقش‌هایی که خوب نوشته شده و درست اجرا شده اند، باعث شده بازی‌ها به یکی از مهم‌ترین امتیازهای مجموعه تبدیل شوند.

یک داستان زنانه
شخصیت اصلی این درام تو در تو، یک زن است. زن بودن قهرمان مجموعه، ناخودآگاه همدلی مخاطب را با قصه بیشتر می‌کند. به خصوص بانوان در خانه‌های ایرانی، نزدیک‌ترین افراد به کنترل تلویزیون هستند. این که یک زن در دام توطئه‌ای پیچیده اسیر شده و باید از این مسیر پر فراز و نشیب به سلامت عبور کند، به خوبی می‌‌تواند احساسات و عواطف تماشاگر را با مجموعه درگیر کند.
اینها را اضافه کنید به جذابیتی که حضور یک زن پزشک و محقق به قصه داده است، آن هم در کمبود شخصیت‌های زن تأثیر گذار در تلویزیون و سینما. در شرایطی که این نقش‌های ویژه معمولا ً نصیب مردان می‌شود، در فاکتور 8 با زنی رو به روییم که به تنهایی قهرمان اثر است و از نظر تأثیرگذاری در قصه یا قهرمان‌های مرد تفاوتی ندارد؛ زنی که در سکانس‌هایی شجاع و موفق به نظر می‌رسد و در بخش‌هایی عاطفی و حساس. این شخصیت پردازی درست که تصویری نزدیک به واقعیت از زن امروزی تحصیل کرده و اجتماعی نشان می‌دهد برای مخاطب جذاب است.

کارگردانی با آبرو

رضا کریمی قبل از فاکتور 8، 2 سریال ساخته. «شبی از شب‌ها» و «مرده متحرک». اما این مجموعه‌ها نام کارگردانشان را در ذهن‌ها ثبت نمی‌کردند و با هر متر و معیاری، کارنامه کریمی ‌در سینما وزن و اعتبار بیشتری داشت. فاکتور 8 نقطه عطفی درکارنامه این کارگردان محسوب می‌شود، این سریال امتیازهایی دارد که آن را به مجموعه ای متفاوت و خوش ساخت تبدیل کرده. بخشی از این نقاط قوت مربوط به متن است که تعلیق و ریتم خوبی دارد. شخصیت پردازی آن در مقیاس یک مجموعه تلویزیونی، ضعف کمی ‌دارد و با هوش و سلیقه انسان مدرن نزدیک است و موقع دیدن سریال و باز شدن گره‌های داستان بیننده احساس نمی‌کند به شعوش توهین شده!
البته معلوم نیست چرا فامیل اکثر شخصیت‌ها خیلی خاص است و از آن پسوندهای نسبت«ی» که اکثر فامیل‌های ما خبری نیست مثل ایرانمنش، کامران، احسان، جلایر و ... .
ساختار تصویری و استفاده از کات‌های ظریف و به موقع برای تنوع دادن به تصاویر، فاکتور 8 را به نمونه‌های موفق غربی نزدیک کرده است.
 
کریمی‌در فاکتور 8 از کلیشه‌های همیشه جذاب استفاده درست کرده. مشکل شخصی قهرمان اصلی (درگیری با همسرش) و مشکل حرفه ای، (رقابت 2 گروه برای تصاحب دستاوردهای علمی ‌قهرمان) و گره‌های عاطفی‌ای که در قصه شکل می‌گیرد فضایی دوست داشتنی و باور کردنی در فاکتور 8 به وجود می‌آورند. البته در این سریال خرگوش‌کشی، این نکته هم یک سوتی است که چرا برای همچین پروژه ملی‌ای یک دوربین زپرتی در آزمایشگاه نگذاشته اند تا خرگوش‌های بی نوا، تلپ تلپ به تیر غیب گرفتار نشوند.
فاکتور 8 در کارنامه رضا کریمی ‌یک گام به جلو است؛ مجموعه ای که نام سازنده‌اش را در ذهنمان ثبت می‌کند.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: هفته‌نامه همشهری جوان/ شماره 212
بازنشر اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغبهم اکنون در سیمرغ
 

سایر مطالب تلویزیونتازه های فرهنگ و هنر
تاریخ تمدن ایران -وقتی پسر خرم و سلطان سلیمان به قزوین آمد
وقتی پسر خرم و سلطان سلیمان به قزوین آمد

شاهزاده بایزید پسر سلطان سلیمان به قزوین پناهنده شد.پیشنهادی برای سلامت و زیبایی
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی-ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند
ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند

زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود.خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش کاهش وزن به وسیله طب سوزنی و کت گوت برای انواع چاقی و خصوصا برای کسانی که اندامی متناسب و کشیده می خواهند و نیز باستی چربی های موضعی مثل باسن، ران پا،شکم و پهلو و سینه ها از بین برود، بسیار موثر است.

پیشنهاد سیمرغ