|  کاربران آنلاین: 6141 نفر

نام گروه: تلویزیون      تعداد بازدید: 4594

نگاهی به سریال خارجی «دهكده خاطرات»

 دهکده خاطرات
فلورا تامپسون در این رمان که می‌توان آن را «خود زندگی نوشت» خواند، نام لورا را برای خود انتخاب کرده و زندگی در دهکده‌ای کوچک را تعریف می‌کند که در حقیقت زندگی....

 
داستان‌های ساده زندگی
 دهکده خاطرات،
عنوان سریالی است که از 15 فروردین هر دوشنبه از شبکه دوم سیما پخش می‌شود.
این سریال اقتباسی هنرمندانه از رمانی است که فلورا تامپسون نویسنده بریتانیایی با عنوان «Lark Rise To Candleford» (از لارک رایز به کندلفورد) نوشته و در آن زندگی شخصی خود را روایت کرده است. البته سریال ساخته شده براساس این مجموعه نیز با همین عنوان بوده اما به‌دلیل ناآشنا بودن مخاطبان ایرانی با نام دهکده لارک رایز و شهر کوچک کندلفورد، عنوان دهکده خاطرات برای آن انتخاب شده است.
 
فلورا تامپسون در این رمان که می‌توان آن را «خود زندگی نوشت» خواند، نام لورا را برای خود انتخاب کرده و زندگی در دهکده‌ای کوچک را تعریف می‌کند که در حقیقت زندگی خودش در قرن نوزدهم است. این رمان داستان دختری به نام لوراست که برای امرار معاش و کمک به خانواده، کارش را در مرکز پست به‌عنوان کارآموز آغاز می‌کند. این کار شروع یک سری اتفاقات برای فلورا و سایر افراد خانواده و آشنایان است. میزان علاقه خوانندگان رمان‌های کلاسیک نسبت به این کتاب تا حدی بود که شبکه
بی‌بی سی انگلیس تصمیم گرفت براساس رمان تامپسون مجموعه‌ای تلویزیونی تهیه کند. این شبکه برای ساخت سریال دهکده خاطرات از 3کارگردان به نام‌های مارک جابست (Marc Jobst)، چارلز پالمر (Charles Palmer) و جان گرینیگ (John Greening ) دعوت به همکاری کرد. این سریال 40 قسمتی، محصول سال‌٢٠٠٨ کشور انگلیس است که با استقبال فراوان مخاطبان روبه‌رو شده و در سال2009 عنوان بهترین سریال درام تلویزیونی، جوایز باشگاه رادیو و تلویزیون را از آن خود کرده است.
قسمت اول سریال که کاملا شبیه کتاب، بازسازی شده با داستان لورا و تغییراتی که ناچار است در زندگیش ایجاد کند، آغاز می‌شود؛ داستانی که می‌تواند مخاطبانی را از سراسر دنیا به‌خود جذب کرده و کاری کند که بسیاری از آنها تا 40قسمت سریال را دنبال کنند.
در قسمت اول مجموعه دهکده خاطرات می‌بینیم که پدر و مادر لورا تیمینس با به دنیا آمدن بچه دیگری به لورا می‌گویند که از این پس او ناچار است خودش راهش را در زندگی پیدا کند. به همین دلیل لورا از لارک رایز به مرکز پست شهر کوچکی در نزدیک لارک رایز به نام کندلفورد می‌رود تا آنجا در کنار یکی از اقوامش که زنی موفق است به‌عنوان کارآموز مشغول به کار شود. دورکاس لین که در بازرگانی بسیار زن موفقی است سعی می‌کند به لورا آموزش‌های لازم برای کارش را ارائه دهد تا لورا که از دوری خانواده و زادگاهش، لارک رایز ناراحت است، هر چه سریع‌تر به زندگی در مکان جدید عادت کند. به هر حال لورا که ناچار است از این پس خودش زندگیش را اداره کند با مشکلات دیگری نیز روبه‌رو می‌شود که یکی از آنها بیماری برادرش در لارک رایز است.
اولیویا هلینان Olivia Hallinan بازیگر اصلی این سریال است که نقش لورا تیمینس را بازی می‌کند. او در بیش از صد پروژه سینمایی و تلویزیونی ظاهر شده و در اغلب آنها مورد تحسین قرار گرفته است. این هنرپیشه انگلیسی از 7سالگی بازیگری را آغاز کرده اما نخستین نقش جدی او بازی در فیلم Cilla Black است که در سال 1991 ساخته شده است. از آنجا که مادر اولیویا یک مدرسه آموزش‌های هنری را اداره می‌کرد، اولیویا خیلی سریع توانست موقعیت اجتماعی خاصی پیدا کند. او در 11سالگی در مدرسه مادرش به تدریس پرداخت و همین امر، اعتماد به‌نفسی که لازمه کار بازیگری است را برایش به ارمغان آورد.

کلودی بلاکلی
یکی دیگر از بازیگران مجموعه دهکده خاطرات است که نقش خواهر لورا را ایفا می‌کند. کلودی در خانواده‌ای به دنیا آمده و در رشته تئاتر تحصیل کرده است. به واسطه همین پشتوانه قوی است که او توانسته تاکنون جوایز معتبری را در عرصه سینما و تلویزیون کسب کند.
منتقدان تلویزیونی از این سریال به خوبی استقبال کرده‌اند و حتی برخی از آنها معتقدند که این مجموعه مخاطب را با این حسرت روبه‌رو می‌کند که چرا نمی‌تواند زمان پخش سریال وارد تلویزیون شده و برای همیشه یا حتی لحظه‌ای کوتاه در فضای شهر کوچک کندلفورد زندگی کند.
 
یکی از مخاطبان جدی این مجموعه می‌گوید: «من جدا از تماشای سریال‌ها و فیلم‌های مدرن خسته شده بودم چون در همه این سریال‌ها تاریکی، شر و بدبینی و شخصیت‌های ناخوشایند بر خوبی‌ها غلبه دارند. اما دهکده خاطرات با سریال‌های امروزی کاملا متفاوت است. شخصیت‌های این سریال در جامعه‌ای کوچک سعی دارند که بر مشکلات و ترس‌هایشان غلبه کرده و با یافتن نقاط ضعف قبلی خود و دیگران و سعی در برطرف کردن آنها از یکدیگر حمایت کنند. در حقیقت مجموعه دهکده خاطرات شخصیت‌هایی دارد که جدا می‌توان آنها را دوست داشت.»
ویژگی دیگر مجموعه دهکده خاطرات این است که همه چیز به خوبی کنار هم انتخاب و جمع شده‌اند. البته نباید فراموش کرد که داستان اصلی، این امکان را در اختیار سازندگان سریال قرار داده و به نوعی راه آنها را آسان کرده است. در حقیقت شخصیت‌پردازی قوی‌ای که در رمان اصلی وجود داشته، به کمک فیلمسازان مجموعه آمده و کاری کرده که فیلمسازان با خیال راحت به جنبه‌های دیگر مجموعه از جمله دکوراسیون، نور، تصویر و صداگذاری مناسب بپردازند. البته از انتخاب درست بازیگران نیز نباید غافل شد که در حقیقت یکی دیگر از ویژگی‌های این مجموعه است.
این مجموعه مخاطبان را با حس جدیدی روبه‌رو می‌کند و باعث می‌شود که از این پس نسبت به هم خوشبین‌تر باشند و یکدیگر را بیشتر دوست بدارند. بدون شک این حس خوب ناشی از اصل داستان است که به‌نظر برخی از منتقدان به اندازه افسانه‌ها لذت‌بخش و افسونگر است. جالب این است که کل مجموعه توسط 3 کارگردان ساخته شده اما یکپارچگی در داستان و فیلمنامه، همچنین همکاری خوب 3کارگردان با یکدیگر باعث شده که در نهایت مجموعه‌ای یکدست و خوش‌ساخت تولید شود و مخاطبان عادی متوجه حضور 3 کارگردان در پشت دوربین نشوند.
یکی دیگر از مخاطبان مجموعه دهکده خاطرات می‌گوید: «من جدا از طرفداران این مجموعه هستم چون رمان آن را نیز دوست داشتم. اگرچه برخی از دوستانم معتقدند که دهکده خاطرات از جمله رمان‌های عامه‌پسند، کم ارزش و کسل‌کننده است، اما من براساس همین رمان‌ها فهمیده‌ام که چگونه اتفاقات ساده و روزمره می‌تواند در زندگی هر فرد مهم باشد و حتی آن را تغییر دهد.»
 
وی همچنین درباره سریالی که براساس کتاب دهکده خاطرات ساخته شده، معتقد است: اصل و ماهیت سریال کاملا شبیه به کتاب است، در حقیقت زمینه اصلی کتاب که زندگی روستایی است کاملا در ساخت سریال درنظر گرفته شده و حتی جذاب‌تر از رمان به‌نظر می‌رسد. البته اپیزودهای ابتدایی مجموعه بسیار قوی‌تر از قسمت‌های بعدی است و این یکی از ضعف‌های مجموعه و عامل کم‌شدن جذابیت مجموعه در قسمت‌های آخر است.»
به هر حال تماشای سریال‌هایی از این دست همیشه جذاب بوده و در هر دوره مخاطبان خود را داشته است. طبیعی است که در زندگی امروز همه ما حسرتی مداوم وجود دارد که زندگی آرام و تاحدی راحت در روستاهاست و همین دلیل علاقه همه مردم جهان به سریال‌هایی شبیه دهکده خاطرات است؛ سریال‌هایی که اگرچه داستانی متعلق به قرن نوزدهم را روایت می‌کنند اما می‌توانند دقایقی بیننده را از این زندگی جدا کرده و به آرامشی موقتی برساند.
  
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 

سایر مطالب تلویزیونتازه های فرهنگ و هنر
مقالات سینمایی-مهتاب کرامتی و پگاه آهنگرانی در «جامه دران»+تصاویر پشت صحنه
مهتاب کرامتی و پگاه آهنگرانی در «جامه دران»+تصاویر پشت صحنه

فیلم سینمایی «جامه‌دران» نام فیلمی از حمیدرضا قطبی است که در حال حاضر مراحل تدوین و صداگذاری خود را به صورت هم‌زمان سپری می‌کند تا برای نمایش در سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر آماده شود.

خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پیشنهاد سیمرغ