|  کاربران آنلاین: 3762 نفر

نام گروه: تاریخ تمدن ایران       تعداد بازدید: 644

تخریب بافت تاریخی یزد متوقف می‌شود؟

تخریب بافت تاریخی یزد به بهانه توسعه امامزاده متوقف می‌شود؟
مدیر اسبق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد از دستور توقف شهردار یزد برای پروژه‌ توسعه‌ امامزاده جعفر این شهر تا تکمیل بررسی کارشناسی نهایی چهار هکتار بافت تاریخی یزد خبر داد.

 مدیر اسبق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد از دستور توقف شهردار یزد برای پروژه‌ توسعه‌ امامزاده جعفر این شهر تا تکمیل بررسی کارشناسی نهایی چهار هکتار بافت تاریخی یزد در جلسه ای که با حضور مدیریت شهری و متولیان میراث فرهنگی استان در دو روز گذشته برگزار شد، خبر داد.

سید محمد رضا سیدحسینی - مدیر اسبق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد ادامه داد: برخی افراد می‌گویند که بافت تاریخی مرده است. علت این است که امکانات امروزی را فقط در بافت‌های امروزی استفاده می‌کنیم، در حالی که باید امکانات به روز را در بافت‌های قدیم نیز مورد استفاده قرار دهیم.

او جمع آوری زباله‌، ورود و خروج ماشین آتش نشانی و پلیس را از جمله مواردی دانست که باید متناسب با بافت قدیم نیز مورد استفاده قرار گیرند و تاکید کرد: استفاده از این گونه امکانات در بافت‌های قدیم و جدید متفاوت است، این اتفاق در دنیا تفکیک شده است، ولی متاسفانه ایران هنوز چنین امکاناتی را برای بافت‌های تاریخی‌اش ندارد.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های خدماتی در بافت های قدیمی و گذشته براساس شرایط دیروز باید تطبیق داده شوند، به همین دلیل است که اکنون در کشورهای دیگر زندگی در این بافت ها بدون هیچ گونه نارضایتی جریان دارد و درآمد حاصل از گردشگری فرهنگی آن کشورها چند برابر درآمد نفت ما است.

سید حسینی ادامه داد: بحث اکنون تک‌دانه‌ها در بافت تاریخی یزد نیستند، صحبت‌هایی که برخی از اساتید دانشگاه مانند دکتر کریمیان داشتند، نیز در این زمینه بود که نمی‌شود به صورت تک‌بنا بافت تاریخی را ارزش‌گذاری کرد، این اتفاق مانند کتابی است که دیگر نتوان آن را خواند، در واقع بحث پیوستگی مطرح است. اگر برخی کلمات را از کل یک کتاب جدا کنیم، آن دیگر قابل خواندن نیست، بحث توسعه‌ی امام‌زاده نیز این گونه است.

وی افزود: آن گونه که متولیان امامزاده می گویند، این بنای مقدس به امکاناتی مانند مهمان‌سرا و درمانگاه نیاز دارد، که باید تامین شود، بهترین راهکار استفاده از خانه‌های تاریخی برای ایجاد مهمان‌سرا و درمانگاه برای امامزاده جعفر است، کاری که در بسیاری از شهرهای دیگر حتا در خود یزد انجام می‌دهیم، بدون اینکه قصد تخریب آنها را داشته باشیم.

او تاکید کرد: انجام این کار به یک نگاه کارشناسانه و دیدن بهتر محیط اطراف امام‌زاده جعفر یزد نیاز دارد. اگر یک نفر فکر کند که میراث فرهنگی مانع توسعه است، ظلم به میراث فرهنگی و هویت کشور کرده است.

سید حسینی همچنین درباره استفتایی که چند سال گذشته عده ای از مقام معظم رهبری درباره تخریب آثار تاریخی و میراث فرهنگی گرفته‌اند، توضیح داد: افرادی این‌گونه از مقامم معظم رهبری استفتا کردند که اگر شخص حقیقی یا حقوقی به تمام یا قسمتی از اثری یا آثار ملی کشور که حیثیت تاریخی آن توسط سازمان میراث فرهنگی تشخیص و مورد تایید قرار گرفته است‌ و در فهرست آثقر ملی نیز ثبت شده باشد، عالمانه لطمه‌ای وارد کند که سبب تزلزل بنیان آن شود، تکلیف چیست؟ ایشان فرمودند که در این‌گونه امور، ملاک مقررات مربوطه است و تخلف از آن جایز نیست.

وی که از شهریور 83 تا اوایل 85 رییس سازمان میراث فرهنگی استان یزد بود، همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا نخست یک بافت تاریخی را در فهرست آثار ملی ثبت می‌کنیم، سپس برای حفاظت از آن به بحث تک بناها و حفظ این تک‌ بناها بسنده می‌کنیم؟ گفت: قانون برای بافت و تک بنا هیچ تفاوتی قائل نیست. نمی‌شود یزد را به صورت تک‌بنا دید، ویژگی یزد بافت تاریخی آن است. قوانین ثبت هم برای تک‌بنا و بافت‌های تاریخی یکسان است، چون گستره‌ی بافت در یزد زیاد است، بنابراین اگر دخل و تصرفی قرار است در آن انجام شود، به ضوابط خاص آن در طرح تفصیلی باید توجه کرد. همه ضوابط میراث فرهنگی باید با ضوابط طرح تفصیلی هم‌خوانی داشته باشد تا هر کسی نتواند به راحتی آثار تاریخی را تخریب کند.
داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 

سایر مطالب تاریخ ایرانتازه های فرهنگ و هنر
اخبارفرهنگی هنری-بازیگر زنی که در فیلم جدیدش سرش را تراشید!! + عکس
بازیگر زنی که در فیلم جدیدش سرش را تراشید!! + عکس

در فصل بعدی سریال Bates Motel قرار است یک بازیگر جدید را با ظاهری تکان دهنده ببینید.

خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پیشنهاد سیمرغ