|  کاربران آنلاین: 7233 نفر

نام گروه: تاریخ تمدن ایران       تعداد بازدید: 831

تخریب بافت تاریخی یزد متوقف می‌شود؟

تخریب بافت تاریخی یزد به بهانه توسعه امامزاده متوقف می‌شود؟
مدیر اسبق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد از دستور توقف شهردار یزد برای پروژه‌ توسعه‌ امامزاده جعفر این شهر تا تکمیل بررسی کارشناسی نهایی چهار هکتار بافت تاریخی یزد خبر داد.

 مدیر اسبق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد از دستور توقف شهردار یزد برای پروژه‌ توسعه‌ امامزاده جعفر این شهر تا تکمیل بررسی کارشناسی نهایی چهار هکتار بافت تاریخی یزد در جلسه ای که با حضور مدیریت شهری و متولیان میراث فرهنگی استان در دو روز گذشته برگزار شد، خبر داد.

سید محمد رضا سیدحسینی - مدیر اسبق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد ادامه داد: برخی افراد می‌گویند که بافت تاریخی مرده است. علت این است که امکانات امروزی را فقط در بافت‌های امروزی استفاده می‌کنیم، در حالی که باید امکانات به روز را در بافت‌های قدیم نیز مورد استفاده قرار دهیم.

او جمع آوری زباله‌، ورود و خروج ماشین آتش نشانی و پلیس را از جمله مواردی دانست که باید متناسب با بافت قدیم نیز مورد استفاده قرار گیرند و تاکید کرد: استفاده از این گونه امکانات در بافت‌های قدیم و جدید متفاوت است، این اتفاق در دنیا تفکیک شده است، ولی متاسفانه ایران هنوز چنین امکاناتی را برای بافت‌های تاریخی‌اش ندارد.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های خدماتی در بافت های قدیمی و گذشته براساس شرایط دیروز باید تطبیق داده شوند، به همین دلیل است که اکنون در کشورهای دیگر زندگی در این بافت ها بدون هیچ گونه نارضایتی جریان دارد و درآمد حاصل از گردشگری فرهنگی آن کشورها چند برابر درآمد نفت ما است.

سید حسینی ادامه داد: بحث اکنون تک‌دانه‌ها در بافت تاریخی یزد نیستند، صحبت‌هایی که برخی از اساتید دانشگاه مانند دکتر کریمیان داشتند، نیز در این زمینه بود که نمی‌شود به صورت تک‌بنا بافت تاریخی را ارزش‌گذاری کرد، این اتفاق مانند کتابی است که دیگر نتوان آن را خواند، در واقع بحث پیوستگی مطرح است. اگر برخی کلمات را از کل یک کتاب جدا کنیم، آن دیگر قابل خواندن نیست، بحث توسعه‌ی امام‌زاده نیز این گونه است.

وی افزود: آن گونه که متولیان امامزاده می گویند، این بنای مقدس به امکاناتی مانند مهمان‌سرا و درمانگاه نیاز دارد، که باید تامین شود، بهترین راهکار استفاده از خانه‌های تاریخی برای ایجاد مهمان‌سرا و درمانگاه برای امامزاده جعفر است، کاری که در بسیاری از شهرهای دیگر حتا در خود یزد انجام می‌دهیم، بدون اینکه قصد تخریب آنها را داشته باشیم.

او تاکید کرد: انجام این کار به یک نگاه کارشناسانه و دیدن بهتر محیط اطراف امام‌زاده جعفر یزد نیاز دارد. اگر یک نفر فکر کند که میراث فرهنگی مانع توسعه است، ظلم به میراث فرهنگی و هویت کشور کرده است.

سید حسینی همچنین درباره استفتایی که چند سال گذشته عده ای از مقام معظم رهبری درباره تخریب آثار تاریخی و میراث فرهنگی گرفته‌اند، توضیح داد: افرادی این‌گونه از مقامم معظم رهبری استفتا کردند که اگر شخص حقیقی یا حقوقی به تمام یا قسمتی از اثری یا آثار ملی کشور که حیثیت تاریخی آن توسط سازمان میراث فرهنگی تشخیص و مورد تایید قرار گرفته است‌ و در فهرست آثقر ملی نیز ثبت شده باشد، عالمانه لطمه‌ای وارد کند که سبب تزلزل بنیان آن شود، تکلیف چیست؟ ایشان فرمودند که در این‌گونه امور، ملاک مقررات مربوطه است و تخلف از آن جایز نیست.

وی که از شهریور 83 تا اوایل 85 رییس سازمان میراث فرهنگی استان یزد بود، همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا نخست یک بافت تاریخی را در فهرست آثار ملی ثبت می‌کنیم، سپس برای حفاظت از آن به بحث تک بناها و حفظ این تک‌ بناها بسنده می‌کنیم؟ گفت: قانون برای بافت و تک بنا هیچ تفاوتی قائل نیست. نمی‌شود یزد را به صورت تک‌بنا دید، ویژگی یزد بافت تاریخی آن است. قوانین ثبت هم برای تک‌بنا و بافت‌های تاریخی یکسان است، چون گستره‌ی بافت در یزد زیاد است، بنابراین اگر دخل و تصرفی قرار است در آن انجام شود، به ضوابط خاص آن در طرح تفصیلی باید توجه کرد. همه ضوابط میراث فرهنگی باید با ضوابط طرح تفصیلی هم‌خوانی داشته باشد تا هر کسی نتواند به راحتی آثار تاریخی را تخریب کند.
داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغبهم اکنون در سیمرغ
 

سایر مطالب تاریخ ایراناخبارفرهنگی هنری-نامه عزت الله انتطامی به محمدعلی کشاورز
نامه عزت الله انتطامی به محمدعلی کشاورز

در آستانه سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر انتظامی یادداشتی برای محمدعلی کشاورز نوشت.


تازه های فرهنگ و هنر
اخبارفرهنگی هنری-همسر شهاب حسینی: از برخورد مردم خیلی اذیت میشوم
همسر شهاب حسینی: از برخورد مردم خیلی اذیت میشوم

گفتگویی خواندنی با پریچهر حسینی ، همسر شهاب حسینی در کافه هنر.پیشنهادی برای سلامت و زیبایی
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی-ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند
ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند

زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود.خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش کاهش وزن به وسیله طب سوزنی و کت گوت برای انواع چاقی و خصوصا برای کسانی که اندامی متناسب و کشیده می خواهند و نیز باستی چربی های موضعی مثل باسن، ران پا،شکم و پهلو و سینه ها از بین برود، بسیار موثر است.

پیشنهاد سیمرغ