|  کاربران آنلاین: 2354 نفر

نام گروه: اخبار پزشکی     انتشار: 1390/06/08       تعداد بازدید: 3376

آیا تنگی نفس دارید؟

آیا تنگی نفس دارید؟
بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی به عنوان سردسته ابتلا به تنگی نفس هستند...


یک فوق تخصص ریه با اشاره به اینکه دو دستگاه تنفسی و قلب در بروز تنگی نفس سهم بزرگی دارند گفت: بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی به عنوان سردسته ابتلا به تنگی نفس هستند.

دکتر ام البنین پاک نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه هر گونه احساس ناخوشایند در فرایند تنفس فرد را تنگی نفس می گویند اظهار داشت: هر فرد در شبانه روز به طور متوسط 12 بار در دقیقه به صورت ناخود آگاه دم و بازدم انجام می دهد که از آن مطلع نیست بنابراین وقتی فرد فرآیند تنفس خود را احساس می کند، یعنی تنفس از حالت عادی خارج شده است.

وی با بیان اینکه تنگی نفس یک بیماری نیست و علامت از بیماری است، ادامه داد: تنگی نفس اشکال متفاوت دارد و در افزایش تعداد و عمق تنفس، خمیازه، احساس سنگینی روی سینه و یا خستگی زود در بالا رفتن از پله و سر بالایی خود را نشان می دهد.

این فوق تخصص ریه با اشاره به اینکه دو ارگان دستگاه تنفسی و دستگاه قلب و عروق در بروز تنگی نفس سهم بزرگی دارند از بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی به عنوان سر دسته اصلی تنگی نفس نام برد و اظهار داشت: نارسایی کلیه، کم خونی و حملات همراه با اضطراب نیز از عوامل كمتر شایع در بروز تنگی نفس هستند.

دکتر پاک نژاد گفت: آسم و بیماری‌ انسدادی مزمن ریوی از مهمترین زیر شاخه های بیماری‌های ریوی موثر در ایجاد تنگی نفس هستند، البته بیماری هایی مانند بیماری پرده جنب، آمبولی ریه، عفونت‌های ریه و بیماری های ناشایع دیگر هم می توانند در این زمینه موثر باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از میان بیماری‌های قلبی عروقی شایع و موثر در بروز تنگی نفس به بیماری‌های عروقی قلب، نارسایی قلبی و بیماری‌های دریچه ای و نارسایی قلبی اشاره کرد.

به گفته این فوق تخصص ریه، علت بروز تنگی نفس با شریط اختصاصی افراد مانند شرایط سنی، جنسی، مدت و نوع تنگی نفس و سابقه وجود بیماری خانوادگی فرد و تاریخچه‌ای که فرد در شرح حال و معاینه خود بیان می کند ارتباط دارد. به طور مثال در فرد جوانی که سابقه حساسیت آلرژی در خود و فامیل و تنگی نفس با علائم آلرژی و حساسیتی داشته باشد، بدون سابقه مصرف سیگار احتمال ابتلا به بیماری آسم وجود دارد.

این فوق تخصص ریه ادامه داد: در فردی 50 ساله و سیگاری و بدون سابقه آسم و آلرژی بیماری انسدادی مزمن ریه وجود دارد و در فردی که کاهش وزن و خلط خونی پیدا کرده و سابقه مصرف سیگاری دارد تنگی نفس ممکن است نشانه بیماری سرطان ریه باشد، در مجموع با توجه به شرایط خاص فرد می توان بدون آزمایش گرفتن بیشترین عامل تنگی نفس فرد را تشخیص داد البته برای اطمینان کامل لزوم انجام برخی آزمایش ها و معاینات نیز وجود دارد.

دکتر پاک نژاد با بیان اینکه در برخی مواقع افراد زمینه برخی بیماری ها را دارند و یا به بیماری هایی ابتلا دارند که با قرار گرفتن در شرایط مساعد بیماری تشدید و به مرحله بروز می رسد اظهار داشت: فردی که زمینه آسم و آلرژی را دارد به محض قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، سرما و ماده بویایی آلرژی زا استعداد نهفته خود را برای آسم و آلرژی نشان می دهد و این به این معنی است که فرد قبلا دچار این بیماری بوده و هم اکنون در شرایط مساعد بروز این بیماری قرار گرفته است.

این فوق تخصص ریه تصریح کرد: تنگی نفس به لحاظ شدت و ضعف درجه بندی می شود و از درجه یک تا چهار متغییر است که درجه یک به مرحله ای اطلاق می شود که فرد در هنگام انجام فعالیت‌های عادی دچار تنگی نفس می شود و درجه چهارم مرحله ایست که فرد در هنگام استراحت نیز دچار تنگی نفس است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه هیج بیماری وجود ندارد که در صورت عدم درمان پیشرفت نکند گفت: تنگی نفس در صورت عدم تشخیص و درمان به تدریج به مرحله ای خواهد رسید که فرد را در حالت استراحت نیز درگیر می کند.

دکتر پاک نژاد با بیان اینکه درصد زیادی از بیماری‌ها قابل درمان و کنترل هستند گفت: آسم به عنوان یکی از عوامل تنگی نفس در صورت عدم درمان سبب کاهش حجم ریه و سفتی ریه می شود بنابراین مراجعه و تشخیص هر چه سریعتر بیماری ها در جلوگیری از پیشرفت بیماری موثر است و از عوارض احتمالی آن پیشگیری می کند.

این فوق تخصص ریه در پایان خاطر نشان کرد: اشتباه بسیار رایجی که در جامعه وجود دارد این است که افراد خود را با شرایط فیزیکی نامساعد خود وقف می دهند و تلاشی در جهت از بین بردن مشکل نمی کنند به طور مثال اگر فردی فعالیتی را در گذشته به راحتی انجام می داد و هم اکنون در انجام آن مشکل دارد با یک استراحت در حین فعالیت مشکل خود را نادیده می گیرد و سعی در شناسایی عامل مشکل و درمان آن نمی کند.

 

داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 


خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پیشنهاد سیمرغ