|  کاربران آنلاین: 4764 نفر

نام گروه: اخبار پزشکی     انتشار: 1391/12/27       تعداد بازدید: 1269

سبد تغذیه در سفرهای نوروزی

غذا
چند بار در ترافیك روزهای خاص، مثل چند روز تعطیل طولانی یا تعطیلات نوروز مانده‌اید و حتی یك جرعه آب خنك در دسترس‌تان نبوده است؟

 
چند بار در این شرایط خاص، مجبور شده‌اید موقعیت وحشتناكی مثل نبود دسترسی به آب‌جوش برای تهیه شیرخشك فرزندتان را به دلیل ترافیك سنگین تحمل كنید؟

چند دفعه وقتی فرزندتان خون دماغ شده، یك گاز استریل هم برای بند آوردن خون بینی او در دسترس نداشته‌اید و البته در ترافیك چند كیلومتری گیر افتاده‌اید؟ و هزار و یك موقعیت نامطلوب دیگر... امسال كافی است با یك بسته كوچك حاوی «خوراكی‌های ضروری» و «جعبه كمك‌های اولیه» راهی سفر پرترافیك نوروز شویم. یك سبد بزرگ دردار بخرید و این خوراكی‌ها را به دقت داخل آن بگذارید. به این ترتیب می‌توانید در ترافیك‌های طولانی تا 24 ساعت هم دوام بیاورید.

آب

آب‌ضروری‌ترین نیاز هر انسانی است. برای هر نفر یك بطری آب یك لیتری لازم است. بچه‌های كوچك را فراموش نكنید؛ آنها هم به یك بطری آب نیاز دارند.

‌دلیل: كمبود آب باعث كند‌شدن فعالیت‌هــای طبیعی بدن می‌شود. به این دلیل كه همه واكنش‌های حیاتی در حضور آب انجام می‌شود. از طرفی كمبود آب باعث بروز یبوست، اختلال در عملكرد دستگاه گوارش و قلب می‌شود.

نان

از همراه بردن نان فانتزی پرهیز كنید؛ چون زود خشك می‌شود. بهترین نان، لواش و تافتون است. به این دلیل كه هم جای كمی ‌می‌گیرد و هم خشك شده آنها هم قابل استفاده است. برای هرنفر، دو عدد نان كامل درنظر بگیرید.

‌دلیل: یكی از راه‌های جلوگیری از افت قند خون، تامین گلوكز، یكی از نیازهای اصلی مغز است؛ نان از منابع تامین گلوكز است و به همین دلیل مصرف آن می‌تواند فعالیت مغز را كنترل كرده و مانع از افت فشار و بی‌هوشی شود. از طرفی نشاسته موجود در نان سیركننده است. نان لواش و تافتون نسبت به دیگر نان‌ها زود هضم هستند و مصرف آنها بعد از نان سنگك، بهتر است.

غذاهای آماده

همراه داشتن مواد غذایی آماده مانند انواع خورش و برنج آماده است. این غذاها را می‌توان بدون نیاز به گرم كردن استفاده كرد. بنابراین در ترافیك‌های چندصد كیلومتری كه نمی‌توان غذا را گرم كرد، خوردن این غذاها نجات دهنده است.

‌دلیل: طبیعی است نیاز اصلی بدن تامین تركیب‌های غذایی مورد نیاز است. بدن ما هر هشت ساعت نیازمند مصرف مواد غذایی است. بنابراین باید غذای مورد نیاز بدن تامین شود. این نكته برای كودكان زمانی حدود چهار ساعت است. همراه داشتن غذا یكی از اصلی‌ترین نیازهای بدن است.

گزیده لبنیات

یك بسته پنیر تازه به همراه نان‌هایی كه برداشته‌اید تا 24 ساعت نیاز غذایی‌تان را برطرف می‌كند. بهتر است پنیر را داخل یخدان بگذارید. یك بسته پنیر برای یك خانواده چهار نفری كافی است. اگر همراهتان یخدان می‌برید كه بهتر است حتما این وسیله را به همراه داشته باشید، ماست و دوغ نیز یادتان نرود.

‌دلیل: پنیر، شور است. به همین دلیل می‌تواند میزان سدیم خون را كنترل كند. از طرفی حاوی پروتئین بوده و می‌تواند نیاز بدن به این تركیب را تامین كرده و مانع گرسنگی شود. شیر، یكی از راه‌های تامین آب مورد نیاز بدن است. از طرفی حاوی پروتئین است. همراه داشتن دوغ نیز می‌تواند هم نیاز بدن به آب و هم نمك بدن را تامین كند. در شرایط استرس‌زا، بدن با افت فشار روبه‌رو شده و لازم است با تامین نیاز بدن به سدیم، مانع از افت فشار شد.

آبمیوه

این نوشیدنی نیز نجات‌بخش است. بهتر است هم آبمیوه شیرین و هم ترش همراه داشته باشید. این نوشیدنی بعد از آب گزینه خوبی برای رفع تشنگی است. ماء‌الشعیر نیز انتخاب خوبی است. بهتر است انواع طعم‌دار را انتخاب كنید كه در صورت لزوم كودكان هم بتوانند از آن مصرف كنند.

‌دلیل: این نوشیدنی‌ها دارای هیدرات‌كربن هستند. به همین دلیل مصرف آنها مانع از افت فشار خون می‌شود. از طرفی نوشیدن آبمیوه می‌تواند بخشی از نیاز بدن به آب را تامین كند. نوشیدن ماءالشعیر از آبمیوه بهتر است؛ به این دلیل كه علاوه بر تامین هیدرات كربن مورد نیاز، ویتامین B مورد نیاز بدن نیز تامین می‌شود. در شرایط استرس‌زا، تامین این ویتامین می‌تواند به آرامش اعصاب كمك كند. بالا بودن تحرك بدنی كودكان نیاز آنها به آب را بیشتر می‌كند؛ به همین دلیل نوشیدن آبمیوه برای آنها ضروری است.

میوه

برای رفع تشنگی و جایگزین غذا باید میوه همراه داشته باشید. بهتر است میوه‌هایی مانند موز، سیب، نارنگی و پرتقال را حتما همراهتان ببرید.

‌دلیل: این خوراكی‌ها حاوی هیدرات‌كربن هستند و به همین دلیل هم گلوكز مورد نیاز مغز را تامین كرده و هم باعث ایجاد سیری می‌شود. این خوراكی‌ها فیبر بالایی دارند و مصرف آنها تا مدتی باعث احساس سیری می‌شود. این خوراكی‌ها نیاز بدن به آب را نیز تامین می‌كنند. موز و سیب ایجاد سیری بیشتری می‌كند.

كنسروها

این خوراكی‌ها اگرچه در حالت عادی پیشنهاد نمی‌شود، اما بد نیست چند عدد تن ماهی از جمله ماهی كیلكا و... نیز همراهتان باشد.

‌دلیل: طبیعی است كه همراه‌داشتن مواد غذایی و مصرف آنها مانع از گرسنگی می‌شود. البته توصیه می شود کنسروها را از قبل بجوشانید.

كمپوت

‌نوشیدن آب كمپوت و خوردن میوه آن برای رفع تشنگی و گرسنگی در شرایط وخیمی‌ مثل ترافیك اتفاق خوشایندی است.

‌دلیل: اولین راه برای رفع گرسنگی و تشنگی مصرف غذاهای كنسروی است. این خوراكی‌ها نیاز بدن به مواد غذایی به ویژه «گلوكز»، «آب» و «میوه» را فراهم می‌كنند. خوردن این خوراكی‌ها به عملكرد بهتر دستگاه گوارش نیز كمك می‌كنند.

نیازهای كودكان

بزرگ‌ترها شاید تحمل ترافیك طولانی را تاحدی داشته باشند، اما بچه‌ها وقت و شرایط ویژه نمی‌شناسند! هرچه سن‌شان كمتر باشد، تحمل‌شان هم كمتر است. اگر همراه بچه‌ها سفر می‌روید، این خوراكی‌ها و نوشیدنی‌ها را همراه داشته باشید.

1. شیرخشك: حداقل 2 عدد قوطی شیرخشك بازنشده همراه‌تان داشته باشید. در شرایطی مانند ترافیك طولانی اول این كه امكان دسترسی به شیرخشك نیست. دوم اگر دیر به مقصد برسید و نتوانید شیرخشكی كه نوزاد همیشه مصرف می‌كند، تهیه كنید، ممكن است اختلال گوارشی یا حساسیت غذایی دركودك ایجاد شود.

2. بیسكویت‌های ساده: مقداری تنقلات سالم مانند بیسكویت بدون كرم، كلوچه و كیك بسته‌بندی شده، چوب شور و... همراهتان داشته باشید. این خوراكی‌ها هم سرگرم كننده است و هم تا حد زیادی گرسنگی كودكان را برطرف می‌كند.

3. آب جوشیده: یكی از نیازهای دیگر سفر، آب جوشیده است. از این آب می‌توان برای نوشیدن، تهیه چای و درصورت نیاز برای ضدعفونی كردن زخم و خراش استفاده كرد. خانواده‌هایی كه نوزاد به همراه دارند، حتما باید همراه‌شان آب جوش داشته باشند.

كمك‌های غذایی

همراه داشتن برخی خوراكی‌ها در سفر ضروری است. این خوراكی‌ها همان داروهای درمانگر خانگی هستند.

1.‌ نبات: كافی است در طول سفر به ویژه وقتی كه در ترافیك طولانی گیرافتاده‌اید یا این‌كه با یك بی‌توجهی از جاده اصلی خارج شده‌اید و مجبورید مسافتی را برگردید، یكی از بچه‌ها دچار دل‌درد شود. اینجاست كه كمی ‌نبات و آب‌جوش معجزه‌گر است.

2.‌ خاكشیر: كمی ‌خاكشیر و نبات می‌تواند مشكلات گوارشی كودكان را درمان كند. معمولا در سفر به اصطلاح كودكان «آب‌به‌آب» می‌شوند. این تغییر شرایط تغذیه‌ای- آب و هوایی معمولا مشكلات گوارشی مانند اسهال یا یبوست را به‌دنبال دارد.

3. گلاب و عرق نعنا: این دو نوشیدنی دارویی را نیز همراه داشته باشید. این دو‌عرق گیاهی می‌تواند درمان موقتی برای مشكلات گوارشی، حالت تهوع و... باشند.داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 


خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پیشنهاد سیمرغ