|  کاربران آنلاین: 5188 نفر

نام گروه: اخبار پزشکی     انتشار: 1388/01/25       تعداد بازدید: 16670

آشنایی با زایمان فیزیولوژیک

آشنایی با زایمان فیزیولوژیک
در زایمان فیزیولوژیک تا حد امکان از هرگونه دخالت غیر طبیعی در زایمان، همچون پاره کردن غیر ضروری کیسه آب پرهیز می‌شود و از سوی دیگر...

 

مسئول آموزش مداوم مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص تفاوت زایمان فیزیولوژیک و طبیعی گفت: در زایمان فیزیولوژیک تا حد امکان از هرگونه دخالت غیر طبیعی در زایمان، همچون پاره کردن غیر ضروری کیسه آب پرهیز می‌شود و از سوی دیگر با استفاده از روش‌های طبیعی سعی در کاهش درد مددجو و نیز خوشایند سازی زایمان او می‌شود.

سیمین تعاونی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران با بیان اینکه برخی گمان می‌کنند زایمان فیزیولوژیک همان زایمان طبیعی است؛ گفت: شاید در کشورهای دیگر تا حد امکان، زایمان‌های طبیعی بدون مداخله‌های غیر طبیعی صورت گیرد، اما در کشور ما در دو دهه اخیر انجام برخی مداخله‌های غیر طبیعی در زایمان طبیعی که ممکن است هیچ گونه ضرورتی نداشته باشند به صورت روتین درآمده است.

این عضو کمیته ارتقاء سلامت مادر و نوزاد افزود: در دستورالعمل کشوری که توسط اداره سلامت مادران وزارت بهداشت برای بیمارستان‌های دوستدار مادر تنظیم شده، مطرح شده است که هرچه از مداخله‌های غیر طبیعی که ضرورتی به انجام آنها نیست از حالت روتین خارج گردد، به مرز زایمان فیزیولوژیک نزدیکتر خواهیم شد.

وی در خصوص این مداخله‌ها از ناشتا نگاه داشتن مددجو، اجازه حرکت ندادن و یا وصل کردن سرم به او در برخی بیمارستان‌ها مثال آورد و گفت: این در حالی است که در زایمان فیزیولوژیک، مددجو می‌تواند حرکت داشته باشد و از توپ‌های زایمانی نیز استفاده نماید.

این کارشناس ارشد مامایی با بیان اینکه ممکن است برای برخی این شبهه پیش آید که در این روش، عامل زایمان نقش ویژه‌ای نداشته و زایمان خود به خود انجام می‌شود؛ گفت: عامل زایمانی تخصصی و تحصیل کرده باید با کنترل دقیق، نیاز احتمالی مادر را به مداخله‌های تخصصی که هر لحظه امکان رخ دادن آن وجود دارد، تشخیص داده و به گروه‌های تخصصی ارجاع دهد هر چند که این احتمال ممکن است در درصد کمی از زایمان‌ها رخ دهد.

این عضو انجمن بین المللی درد، در خصوص روش‌های غیر تهاجمی کاهش درد در این نوع زایمان به استفاده از ماساژ، گرما درمانی، سرما درمانی، استفاده از آب به صورت‌های مختلف، استفاده از الکتروهای tns، عطر افشانی و طب فشاری اشاره کرد.

وی همچنین برای خوشایند سازی زایمان استفاده از موسیقی، زیبایی و نور مناسب برای محیط زایمان، relaxation و تمرینات تنفسی با شرایط ویژه، راه‌های طبیعی‌ای برای ترشح هورمون اکسی توسین طبیعی بدن را توصیه کرد.

تعاونی در ادامه با بیان اینکه استفاده از داروهایی که درد مددجو را بیشتر می‌کند موجب دادن اکسی توسین اضافه‌تر به او می‌شود؛ گفت: در چنین حالتی که از اکسی توسین طبیعی بدن در نتیجه تریاک طبیعی اندروفین در بدن جلوگیری شده، هر چند ممکن است مددجود شرایط زایمان را زودتر طی کند اما درد و رنج بیشتری را متحمل خواهد شد در حالی که با اقداماتی چون حرکات ملایم داخل آب و فکر کردن به موارد خوشایند، می‌توان موجب ترشح اکسی توسین طبیعی بدن در نتیجه ترشح کافی تریاک طبیعی اندورفین شد و لذا شرایط زایمان خوشایندتری را برای مددجو فراهم آورد.

این عضو کمیته ارتقاء سلامت مادر و نوزاد، با بیان اینکه براساس پژوهش‌های صورت گرفته زایمان فیزیولوژیک مزایای بسیار زیادی برای مادری که پرخطر نباشد، داراست ولی در خصوص این مزایا از کاهش رنج برای مددجو گفت: گاهی ممکن است درد در حد متعادل یا حتی شدید باشد اما اجازه نمی‌دهیم که فرد از درد، رنج ببرد چرا که سوابقی را برای او ایجاد می‌کند و خاطره ذهنی بدی از آن در آینده فرد به جای می‌گذارد.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 


خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پیشنهاد سیمرغ