|  کاربران آنلاین: 590 نفر

نام گروه: اخبار پزشکی     انتشار: 1388/03/02       تعداد بازدید: 11280

رژیم غذایی در دوران شیر دهی!!

رژیم غذایی در دوران شیر دهی!!
آیا می دانید مادران در دوران شیردهی باید مراقب تغذیه خود باشند، زیرا تغذیه نامناسب باعث ناراحتی های ...

 
مادران شیرده از مصرف غذاهای نفاخ، مواد بودار و مقادیر زیاد كافئین خودداری كنند‌ زیرا تركیبات موجود در این مواد غذایی ممكن است از طریق شیر وارد بدن نوزاد شده و او را دچار ناراحتی‌های گوارشی می‌كند
تغذیه مادران در دوران شیردهی به خصوص 6 ماه اول كه تغذیه نوزاد منحصراً از شیر مادر است و كودك غذای دیگری نمی‌خورد از اهمیت بیش ‌تری برخوردار است.
توجه به نیازهای تغذیه‌ای مادر شیرده از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تغذیه مناسب و متعادل، مادر را برای مراقبت از كودك سالم حفظ می‌كند. تغذیه مناسب انرژی كافی برای انجام كارهای دیگری غیر از مراقبت از كودك تأمین می‌‌كند. مادر را از مصرف بافت‌های بدن برای ایجاد انرژی و تولید شیر جلوگیری و مادر را برای حاملگی‌های بعدی آماده می‌كند.
مدیر اداره بهبود تغذیه جامعه افزود:مادران شیرده علاوه بر انرژی مورد نیاز روزانه باید 500 كیلوكالری بیش‌تر در روز استفاده كنند.نیاز مادران شیرده به پروتئین در 6 ماهه اول پس از زایمان 65 گرم و در 6 ماهه دوم 62 گرم در روز است و مانند سایر مواد مغذی انرژی مورد نیاز مادر باید از طریق مصرف مواد غذایی تأمین شود‌.
وی اضافه كرد:به طور طبیعی مادر باردار طی دوران بارداری مقادیری ذخیره چربی در بدن جمع می‌شود كه بخشی از نیاز او را به انرژی تأمین می‌كند.بدن مادر برای تولید شیر به 800 كیلو كالری انرژی اضافی در روز نیاز دارد كه 500 كیلو كالری آن از راه دریافت غذا تأمین می‌شود.
ترابی افزود: در 3 تا 2 ماه اول بارداری 300 كیلوكالری باقی‌مانده از متابولیسم ذخیره چربی دوران بارداری (4 تا 2 كیلوگرم) افزایش وزن مادر را موجب می‌شود. شیردهی صحیح به نوزاد مادر را در مصرف این منابع چربی كمك می‌كند و علاوه بر كمك به تأمین انرژی از بافت چربی به مادر در بازگشت به وزن قبل از بارداری كمك می‌كند.به همین دلیل كاهش وزن و رسیدن به وزن مناسب یكی از ویژگی‌های شیرمادر است. در دوران شیردهی، كاهش وزن به میزان نیم تا 2 كیلوگرم در ماه مناسب است.
مدیر اداره بهبود تغذیه جامعه گفت:به دلیل خروج بخشی از مواد مغذی از طریق شیر از بدن مادر باید مقدار اضافی علاوه بر نیاز روزانه مادر مواد مغذی در اختیار بدن وی قرار گیرد. پروتئین 15 گرم در روز، ویتامین آ 500 میكروگرم در روز، ویتامین ث 30میلی گرم در روز، روی میلی‌گرم در روز و ید 50 میكروگرم در روز نیاز دارد.
ترابی افزود:استفاده از وعده غذای معمولی برای تأمین انرژی اضافی مورد نیاز برای شیردهی كافی است. رژیم غذایی متعادل برای یك زن شیرده، حاوی 2200 كیلوكالری انرژی و مقدار متناسبی چربی است. خودداری از مصرف غذای زیاد از چاق شدن مادر پیشگیری می‌كند.
وی اضافه كرد:استفاده از رژیم متناسب و رعایت تعادل و تناسب مانند سایر گروه‌ها برای مادران شیرده هم ضروری است.استفاده متعادل و متنوع از تمام گروه‌های غذایی باعث تعادل در تغذیه و افزایش میزان موفقیت در شیردهی می‌شود. انواع فرآورده‌های شیری، میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات جزء ضروری رژیم غذایی است.
مدیر اداره بهبود تغذیه جامعه گفت:مادر باردار از گروه نان و غلات 11 تا 9 سهم (این گروه شامل نان، ماكارونی‌، برنج و انواع غلات و آردهاست كه هر سهم آن 30 گرم در نظر گرفته می‌شود.گروه شیر و فرآورده های آن 4 تا 3 سهم، گروه سبزی‌ها‌ 5 تا3 سهم، گروه میوه‌ها 4تا 2 سهم و گروه گوشت، حبوبات و مغزها 4تا 6 سهم باید مصرف كنند.
ترابی اضافه كرد:مصرف روزانه حداقل یك واحد میوه یا سبزی غنی از ویتامین ث و یك روز درمیان یك واحد میوه و سبزی غنی از ویتامین آ كه منابع غنی ویتامین A طالبی، انبه، زردآلو، هلو، سبزی‌های برگ سبزتیره، هویج، منابع غنی ویتامین C مركبات، گوجه فرنگی، فلفل سبز، توت فرنگی است. می‌تواند برای مادر باردار مفید باشد.
وی افزود:مصرف مقدار مناسب مایعات تشنگی مادر را برطرف كرده و مكانیزم حفظ حجم شیر را فعال نگاه می‌دارد. ویتامین‌ها برای فعل و انفعالات شیمیایی مختلف در بدن كاربرد دارند.با افزایش متابولیسم بدن و از جمله اضافه شده فرایند های شیر سازی نیاز به ویتامین‌ها افزایش می‌یابد.علاوه بر آن بخشی از ویتامین مورد نیاز كودك از طریق شیرمادر تأمین می‌شود. در بین مواد معدنی نیاز مادر به كلسیم، آهن و ید بیشتر است.بهتر است مادران شیرده از مصرف غذاهای نفاخ، مواد بو دارو مقادیر زیاد كافئین خودداری كنند. زیرا تركیبات موجود در این مواد غذایی ممكن است از طریق شیر وارد بدن نوزاد شده و او را دچار ناراحتی های گوارشی كند.
ترابی گفت:سوء تغذیه مزمن و شدید، تأثیر كمی روی حجم شیر دارد ولی در كیفیت آن تغییر اساسی ایجاد نمی‌كند.كمبود چربی در تركیب شیر مادر مربوط به عدم دریافت انرژی كافی و ذخیره چربی در دوران بارداری است.لاكتوز اساسی ترین قند شیر مادر تحت تأثیر رژیم غذایی نیست.از میان ریز مغذی‌ها فقط منیزیم، فلوئور و ید تحت تأثیر غذای دریافتی است.
 
گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
منبع:farsnews.com
 
مطالب پیشنهادی:
توصیه های لازم به مادران شاغل جهت حفظ و تداوم شیردهی
تأثیر روش شیردهی در افزایش هورمون عشق
توصیه‌های لازم جهت دوران شیردهی
غذاهای ممنوعه در دوران شیرخواری
داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغبهم اکنون در سیمرغ
 

سایر اخبار پزشکی

پیشنهادی برای سلامت و زیبایی
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی-ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند
ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند

زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود.خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش کاهش وزن به وسیله طب سوزنی و کت گوت برای انواع چاقی و خصوصا برای کسانی که اندامی متناسب و کشیده می خواهند و نیز باستی چربی های موضعی مثل باسن، ران پا،شکم و پهلو و سینه ها از بین برود، بسیار موثر است.

پیشنهاد سیمرغ