|  کاربران آنلاین: 1109 نفر

نام گروه: تغذیه کودکان      تعداد بازدید: 9903

تغذیه سالم برای كودكان

تغذیه سالم برای كودكان
بسیاری از مادران ناخواسته و از روی بی اطلاعی،غذاهایی را به کودکانشان می دهند که باعث می شود کودک...

 

تغذیه سالم یعنی چه؟ 
تغذیه سالم یعنی اینكه فرزندتان از غذاهای متنوع به گونه ای تغذیه كنند،كه مواد مورد نیاز بدنشان (مثل پروتئین،كربوهیدرات،چربی،ویتامین ها و مواد معدنی) برای رشد عادی فراهم شود.اگر بچه ها به طور منظم از مواد غذایی اصلی متنوع استفاده كنند،تغذیه ی سالمی خواهند داشت.  

بچه ها باید چقدر غذا بخورند؟ 
از بدو تولد تا دو سه سالگی بچه ها به طور غریضی میدانند كه به چه میزان غذا احتیاج دارند.نوزادان اگر گرسنه باشند،گریه میكنند،و وقتی كه سیر شده باشند،غذا نمیخورند.این روند ادامه می یابد تا زمان 2-3 سالگی.بعد از 2-3 سالگی اشتها تحت اثر عوامل دیگری به جز صرفا گرسنگی قرار میگیرد.مهم است كه به كودكان آموزش دهیم كه فقط به نشانه های گرسنگی درونی توجه كنند،نه اتفاقات محیط اطراف. 
شاید كم خوری بچه ها در وعده های اصلی غذایی نگران كننده باشد.آنها یاد میگیرند كه با پیروی از حس گرسنگی خود،روزانه میزان ثابتی غذا بخورند.الگوی كسب انرژی،ممكن است هر روز تغییر كند.ممكن است بچه ای در یك روز،صبحانه و نهار مفصلی بخورد ولی میلی به شام نداشته باشد.روز بعد همان بچه ممكن است صبحانه ی كاملی نخورد،ولی نهار و شام مفصلی داشته باشد. نباید انتظار داشت كه بچه ها در هر وعده غذایی به همان میزان ثابت قبلی غذا بخورند.  

وظیفه والدین چیست؟ 
بسیاری از والدین معتقدند كه فرزندشان یا غذای كمی میخورد،یا بیش از اندازه غذا میخورد.شاید فرزندتان فقط به یك غذای خاص علاقه دارد.باید وظایف خود را به عنوان پدر یا مادر بشناسید.در رابطه والدین و فرزندان،انتخاب كننده ی نهایی بچه ها هستند.ولی تعیین لیست انتخاب بر عهده‌ والدین است.اجازه دهید بچه ها تصمیم بگیرند كه چه چیزی بخورند،ولی غذاهای پیشنهاد شده را شما تعیین كنید.

تقسیم وظایف به شكل زیر است: 
* کار شما این است كه غذاهای مقوی پیشنهاد كنید.

* شما تصمیم میگیرید صرف غذا در كجا و چه زمان انجام شود.

* این بچه ها هستند كه تصمیم میگیرند چقدر از غذای حاضر شده بخورند.بچه ها تصمیم میگیرند كه اصلا غذا بخورند یا نه.
اگر تا كنون با این روش پیش نمیرفتید،مقداری زمان نیاز است تا شما و فرزندتان به آن عادت كنید.به مرور فرزندتان یاد میگیرد كه خوردن یا نخوردن غذا،و مقدار غذا را خودش كنترل میكند.این به وی كمك خواهد كرد تا به حس گرسنگی خود اعتماد كند. 
 
باید عادات غذایی و میزان فعالیت فیزیكی فرزندتان را در نظر گرفته،و از آنها حمایت كنید:
*
تا آنجا كه میتوانید سعی كنید هنگام غذا خوردن،اعضای خانواده را یك جا جمع كنید.محیطی مثبت و خوش آیند بوجود آورید.

* به اینكه فرزندتان چقدر غذا میخورد یا چه چیزی میخورد،كاری نداشته باشید.فشار آوردن بر بچه ها،باعث میشود تا از پذیرفتن غذاهای جدید و گوناگون سر باز زنند.
 
* غذاهای مقوی و سالم آماده كنید.بچه ها الگوی تهیه‌ی غذای شما را تعقیب میكنند و از آن استفاده میكنند.
 
* استفاده‌ی روزانه‌ی فرزندتان از كامپیوتر و تلویزیون را محدود كنید.میزان توصیه شده، 1 تا 2 ساعت در روز است.در این رابطه با فرزندتان صحبت كنید.

* فعالیت فیزیكی را به عنوان یكی از كارهای روزانه،وارد خانواده كنید.پیاده روی تا مدرسه،دوچرخه سواری،طناب بازی و ... از جمله فعالیت هایی اند كه میتوانید انجام دهید.

* میتوانید بعد از غذا پیاده روی كنید.

* فرزندتان را با برنامه‌ی مشخصی،برای چك آپ نزد پزشك ببرید.با دكتر در مورد سرعت رشد، میزان فعالیت و عادات غذایی فرزندتان صحبت كنید. 

علت شكل گرفتن عادات غذایی نامناسب چیست؟ 
عادت‌های غذایی نامناسب و مضر،با دلایل بسیاری بوجود می‌آیند.اصولا نوزادان بعد از تولد به مزه های شیرین علاقه دارند.ولی اگر قرار باشد از غذاهای گوناگون استفاده كنند،باید یاد بگیرند كه طعم های دیگر را نیز دوست داشته باشند.زیرا بسیاری از مواد مغذی اصلا شیرین نیستند. 

1- انتخاب های موجود:
اگر شیرینی و نوشابه جزء انتخاب ها باشد،بسیاری از بچه ها به جای مواد مغذی،آنها را انتخاب خواهند كرد.ولی اگر بچه ها را از این خوردنی ها محروم كنید،علاقه‌ی بیشتری به خوردن آنها نشان خواهند داد.میتوانید برخی از غذاهایی را كه ارزش غذایی كمتری (برای بچه ها) دارند،همراه با غذاهای اصلی قرار دهید.به یاد داشته باشید كه در تقسیم وظایف،این بچه ها هستند كه تصمیم میگیرند چقدر غذا بخورند،ولی اشكالی ندارد اگر شما میزان دسر را كنترل و محدود به یك قسمت كنید.به عنوان مادر یا پدر خانواده وظیفه‌ی شما تعیین انتخاب های غذا،زمان و محل غذا خوردن است.سعی كنید غذاهای مقوی و غذاهایی كه برای بچه ها جذاب هستند را جزء انتخاب ها قرار دهید.

چند مثال برای غذاهایی كه بچه ها اغلب از آنها استقبال میكنند:
* ذرت بو داده.

* آبمیوه های یخ زده.
* میوه های تازه و خشك شده.

* هویج های كوچك و تازه.

* ماست كم چربی به همراه میوه های تازه .
2- حق انتخاب:
زور آزمایی قدرت بین فرزند و پدر و مادر بر رفتارهای تغذیه ای بچه ها اثر خواهد كرد.اگر بچه ها برای خوردن نوع خاصی از غذا تحت فشار باشند،از خوردن آن سر باز خواهند زد،حتی اگر غذایی باشد كه معمولا از خوردن آن لذت میبرند.همواره به خاطر داشته باشید كه وظیفه‌ی شما ارائه‌ی لیستی از انتخاب ها،و وظیفه‌ی فرزندتان انتخاب از لیست شما و تعیین میزان آن است. 

3- احساسات بچه ها:

ناراحتی،اضطراب و وقایع ناگوار در خانواده،میتوانند باعث كم خوری یا پرخوری شوند.اگر فكر میكنید احساسات فرزندتان بر غذا خوردن او اثر گذاشته است،بر حل كردن مشكل از راه بر طرف كردن عامل بوجود آورنده‌ی هیجان ها و احساسات تمركر كنید،نه از راه اقدام برای تغییر رفتارهای غذا خوردن او. اگر فرزندتان رژیم غذایی مقوی و سالمی دارد،ولی میزان كمی غذا میخورد، علت این است كه او نسبت به دیگر بچه ها به انرژی كمتری نیاز دارد.به همین صورت،برخی بچه ها نسبت به بچه های همسن و یا هم اندازه‌ی خود،به انرژی بیشتری نیاز دارند.و به همین دلیل ممكن است بیشتر از مقداری كه شما انتظار دارید غذا بخورند. بچه ها نیازهای انرژی متفاوتی دارند.در برخی مواقع ممكن است بچه ها در اثر شرایط پزشكی،بیشتر یا كمتر از حد معمول غذا بخورند.اگر فرزند شما نیز در چنین شرایطی قرار دارد، میتوانید با پزشك وی در مورد غذا خوردن او صحبت كنید.  

خطرات ناشی از عادات بد غذایی چیست؟ 
بچه هایی كه خوب و درست غذا نمیخورند،دچار سوء تغذیه خواهند شد.به این معنی كه مواد مغذی لازم را به میزان كافی جهت رشد و ترقی به دست نمی‌آورند.این اتفاق باعث كم وزنی یا اضافه وزنی خواهد شد.بدن بچه هایی كه دچار سوء تغذیه هستند،سیستم ایمنی ضعیفی دارد، كه خطر ابتلا به بیماری ها مختلف را در آنها افزایش میدهد.عادات بد غذایی در بچه ها،خطر ابتلا به بیماری های قلبی،فشار خون بالا و دیابت (مرض قند) در بزرگسالی را افزایش میدهد

تغذیه‌ی نامناسب میتواند شامل موارد زیر باشد:

* میزان غذای مصرفی بسیار كم و محدود.

* نخوردن یك گروه غذایی به طور كامل.مثلا سر باز زدن از خوردن هر نوع سبزی.

* خوردن مقادیر زیادی از غذاهایی كه ارزش غذایی اندك و كمی دارند. مثل نوشابه و چیپس.

* پرخوری در اثر اینكه غذای مهیا شده بیش از اندازه است. یا در اثر فشار والدین برای تمام كردن همه‌ی غذای آماده شده.
 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغبهم اکنون در سیمرغ
 

سایر مطالب تغذیه کودکان

پیشنهادی برای سلامت و زیبایی
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی-ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند
ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند

زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود.خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش کاهش وزن به وسیله طب سوزنی و کت گوت برای انواع چاقی و خصوصا برای کسانی که اندامی متناسب و کشیده می خواهند و نیز باستی چربی های موضعی مثل باسن، ران پا،شکم و پهلو و سینه ها از بین برود، بسیار موثر است.

پیشنهاد سیمرغ