|  کاربران آنلاین: 3781 نفر

نام گروه: سلامت روان بزرگسالان      تعداد بازدید: 4461

چگونه راحت تر بخوابیم؟

چگونه راحت تر بخوابیم؟
وقتی خواب هستیم چه اتفاقی می‌افتد؟ كاركرد خواب چیست؟ چگونه راحت‌تر یا بهتر بخوابیم؟

   

آیا كمتر خوابیدن لازم است و می‌توان این كار را كرد؟چگونه با بی‌خوابی مبارزه كنیم؟‌و سؤالاتی از این قبیل برایمان جالب هستند؛زیرا به بدن ما و ساعات عدم‌ هشیاری ما نسبت به كاركرد بدن مربوط می‌شوند و ناگفته نماند كه ساعات خواب،تقریباً یك سوم عمر ما را در بر‌می‌گیرد.
به همین گونه،درجه حرارت بدن در شبانه روز با نظم خاصی در تغییر است؛یعنی حداقل 36.7درجه سانتیگراد حوالی 6صبح ودر طول روز بالاتر می‌رود تا حوالی 5 بعد‌از‌ظهر به دمایی حدود 37.5 درجۀ سانتیگراد برسد.امروزه عقیده بر این است كه حرارت میانگین و طبیعی بدن در طول روز، 37‌درجه سانتیگراد نیست بلكه 37.2 درجه سانتیگراد است.تمامی این مكانیزم ظریف و دقیق به وسیلۀ نوعی مترونوم (ضرباهنگ ) بیولوژیك اداره می‌شود كه گاهی «‌نوسانگر داخلی» نامیده شده و در مغز و كنار غدۀ هیپوتالاموس قرار گرفته است.
این نوسانگر كه بر زمینۀ آهنگ 24 ساعته كار می‌كند،تحت‌تأثیر عوامل مختلفی است.
بیشتر افراد بین ساعت 11- 10 شب می‌خوابند و 8-‌6 صبح بیدار می‌شوند.با این همه،نمی‌توان انكار كرد كه خواب بسیاری افراد خارج از فاز این ریتم قرار گرفته است.
اینان افراد «شب بیدار» هستند كه تا قبل از 2 صبح خوابشان نمی‌برد و افراد «صبح بیدار» كه اغلب ساعت 4یا 5 صبح از خواب برمی‌خیزند.آیا این 2گروه از خواب طبیعی خاصی بهره‌مندند؟ با بررسی مطالعاتی كه در مورد این افراد انجام شده است،جواب این سؤال منفی است ولی به‌طور ساده اینگونه به‌نظر می‌آید كه لحظه اوج هشیاری و بیداری این افراد كمی جا‌به‌جاست یعنی «زود‌خیزان» بین ساعات 3تا 4 بعد‌از‌ظهر و «شب‌نشینان» حدود 7 بعد از ظهر در اوج هشیاری و بیداری هستند.

مراحل خواب
یك شب خواب شامل دوره‌هایی است كه یكی پس از دیگری به‌دنبال هم قرار می‌گیرند و هر كدام حدود 90دقیقه طول می‌كشد و بدین ترتیب،خواب به چند مرحله یك و نیم ساعته تقسیم می‌شود كه خود به فازهای مختلف تقسیم می‌شوند.

مرحله یك یا مرحله خواب سبك
هنگامی كه در ساعت معمول می‌خوابیم،مغز ما هورمونی به نام سروتونین ترشح می‌كند كه به خواب آلودگی،خمیازه و بسته شدن چشم‌ها می‌انجامد.اگر در این لحظه به بستر برویم، به راحتی خوابمان می‌برد.این مرحله بسیار كوتاه و مشخصه آن چنگ شدن ضعیف عضلات و گاهی لرزش‌های خفیف عضلانی است در حالی كه بر عكس،نبض و تنفس آرام و بسیار منظم می‌شوند و دمای بدن كاهش می‌یابد.در این لحظه،هنوز در رؤیا نیستیم فقط چند تصویری از ذهن ما می‌گذرند و كمترین صدایی ما را بیدار می‌كند.
مرحله دوم كه بسیار طولانی‌تراست،مرحله بینابینی است كه بین مرحله خواب سبك (‌مرحله یك‌) و خواب آرام عمیق (‌مرحله سه‌) است.فعالیت مغز و حواس بدن در این مرحله كاهش می‌یابد و هنوز هم با صدایی از خواب می‌پریم.
 
‌مرحله سوم یا مرحله خواب آرام عمیق و كاملا ماندگار
‌در این مرحله،از دنیای بیرونی كاملاً فارغ هستیم و بیدار كردن ما كاری دشوار است.عضلات كاملاً شل، دمای بدن پایین و تنفس آرام و منظم است.در این مرحله است كه تنش‌های خواب مانند حركات غیرارادی یا راه رفتن در خواب ممكن است رخ دهند.
مرحله چهارم یا «خواب متناقض»، جالب‌ترین مرحله خواب است.در عین این كه بدن در ظاهر كاملا راحت است و همانند مرحله قبل،عضلات شل هستند،با این همه،حركات مغز تشدید می‌شود.زیر پلك‌های بسته،چشمان حركاتی سریع دارند و نبض و تنفس نامنظم می‌شوند. اگر شبی عادی را در نظر بگیریم،این مرحله 20 درصد از كل زمان خواب را شامل و با تاریكی شب،مدت آن نیز طولانی می‌شود.دوره‌های آغازین این مرحله بسیار كوتاه هستند ولی دوره‌های پنجم و ششم آن هر كدام بیش از 20دقیقه طول می‌كشند.این بدین معناست كه هرچه بیشتر بخوابیم،بیشتر خواب می‌بینیم و بالعكس.حال اینكه،بعضی از ما برای مواجه نشدن با برخی مسائل روزانه و یا به دلایل دیگر،به ‌طور آگاهانه یا غریزی،تمایل نداریم از خواب بیدار شویم حتی اگر تمام شب را به‌طور تمام و كامل خوب خوابیده باشیم.

با این توصیه‌ها،صبح‌ها راحت‌تر بیدار می‌شویم:
اولین نكته این است كه زنگ ساعت ما ملایم باشد.بدن ما تمام شب را در آرامش به سر برده است، پس اجازه دهیم روز را با آرامش از سر گیرد.نكته دیگر اینكه بلافاصله پس از برخاستن،دوش آب سرد نگیریم.اگر عقیده شما این است كه اینگونه روزتان بهتر آغاز می‌شود،بدن شما با این امر موافق نیست! پس مطیع آن باشید.ببینید گربه‌ها برای بازیافتن نرمی و انعطاف بدن چگونه خود را كش و قوس می‌دهند! پس اگر لازم است، چند دقیقه‌ای زودتر بیدار شوید تا روز را با آرامش آغاز كنید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
منبع:hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی:


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      محصولات ویژه لوتوس هزاره 
رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته
بهترین و بی ضرر ترین محصولات لاغری در 10 سال گذشته

پدیده ای شگفت انگیز که شما با استفاده از آن ابتدا از کاهش سایزتان تعجب خواهید کرد تا از کاهش وزنتان....

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..
اگر به دنبال هدیه مناسب برای دوستان و عزیزان خود می گردید کلیک کنید..

بهترین محصولات آرایشی-خانگی-ورزشی و کادویی با تخفیف ویژه...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-رفع ريزش قطعى مو
درمان قطعی ریزش موها و همچنین رویش مجدد

بهترین محصول آمریکایی برای رویش مجدد موها،توصیه شده توسط پزشکان و دارو سازان...

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..
فقط در 45 روز بینی خود را به بهترین فرم درآورید..

با اين محصول در كمتر از دو ماه بينى خود را خوش فرم كنيد،محصولى از اسپانیا،با این محصول بینی گوشتی خود را کوچک نمایید..

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)
چگونه در 45 روز صورت خود را چاق کنیم(بهترین جایگزین ژل و بوتاکس)

اگر می خواهید صورت زیبایی داشته باشید کلیک کنید.

رپورتاژ ویژه-زیر متن همه صفحات-چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟
چگونه بدون رژیم و ورزش وزن کم کنیم و چربی بسوزانیم؟؟

راحت ترین و سرع ترین روش برای لاغر شدن را با ما تجربه کنید.      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص
توزیع مناسب چربی در سینه ها و باسن،تعادل وزن،جلوگیری از چاقی،دفع چربی،کالری و قند اضافی با گیاهان خاص

یکی از تاثیرات این گیاه، تقویت قوام عضلات است و کمک می کند موزون تر و باریک اندام تر به نظر برسید و روزانه کالری بیشتری بسوزانید.....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 


خدمات زیبایی مدرن و سنتی
پیشنهاد سیمرغ