|  کاربران آنلاین: 6739 نفر

نام گروه: سلامت روان بزرگسالان      تعداد بازدید: 4930

چگونه راحت تر بخوابیم؟

چگونه راحت تر بخوابیم؟
وقتی خواب هستیم چه اتفاقی می‌افتد؟ كاركرد خواب چیست؟ چگونه راحت‌تر یا بهتر بخوابیم؟

   

آیا كمتر خوابیدن لازم است و می‌توان این كار را كرد؟چگونه با بی‌خوابی مبارزه كنیم؟‌و سؤالاتی از این قبیل برایمان جالب هستند؛زیرا به بدن ما و ساعات عدم‌ هشیاری ما نسبت به كاركرد بدن مربوط می‌شوند و ناگفته نماند كه ساعات خواب،تقریباً یك سوم عمر ما را در بر‌می‌گیرد.
به همین گونه،درجه حرارت بدن در شبانه روز با نظم خاصی در تغییر است؛یعنی حداقل 36.7درجه سانتیگراد حوالی 6صبح ودر طول روز بالاتر می‌رود تا حوالی 5 بعد‌از‌ظهر به دمایی حدود 37.5 درجۀ سانتیگراد برسد.امروزه عقیده بر این است كه حرارت میانگین و طبیعی بدن در طول روز، 37‌درجه سانتیگراد نیست بلكه 37.2 درجه سانتیگراد است.تمامی این مكانیزم ظریف و دقیق به وسیلۀ نوعی مترونوم (ضرباهنگ ) بیولوژیك اداره می‌شود كه گاهی «‌نوسانگر داخلی» نامیده شده و در مغز و كنار غدۀ هیپوتالاموس قرار گرفته است.
این نوسانگر كه بر زمینۀ آهنگ 24 ساعته كار می‌كند،تحت‌تأثیر عوامل مختلفی است.
بیشتر افراد بین ساعت 11- 10 شب می‌خوابند و 8-‌6 صبح بیدار می‌شوند.با این همه،نمی‌توان انكار كرد كه خواب بسیاری افراد خارج از فاز این ریتم قرار گرفته است.
اینان افراد «شب بیدار» هستند كه تا قبل از 2 صبح خوابشان نمی‌برد و افراد «صبح بیدار» كه اغلب ساعت 4یا 5 صبح از خواب برمی‌خیزند.آیا این 2گروه از خواب طبیعی خاصی بهره‌مندند؟ با بررسی مطالعاتی كه در مورد این افراد انجام شده است،جواب این سؤال منفی است ولی به‌طور ساده اینگونه به‌نظر می‌آید كه لحظه اوج هشیاری و بیداری این افراد كمی جا‌به‌جاست یعنی «زود‌خیزان» بین ساعات 3تا 4 بعد‌از‌ظهر و «شب‌نشینان» حدود 7 بعد از ظهر در اوج هشیاری و بیداری هستند.

مراحل خواب
یك شب خواب شامل دوره‌هایی است كه یكی پس از دیگری به‌دنبال هم قرار می‌گیرند و هر كدام حدود 90دقیقه طول می‌كشد و بدین ترتیب،خواب به چند مرحله یك و نیم ساعته تقسیم می‌شود كه خود به فازهای مختلف تقسیم می‌شوند.

مرحله یك یا مرحله خواب سبك
هنگامی كه در ساعت معمول می‌خوابیم،مغز ما هورمونی به نام سروتونین ترشح می‌كند كه به خواب آلودگی،خمیازه و بسته شدن چشم‌ها می‌انجامد.اگر در این لحظه به بستر برویم، به راحتی خوابمان می‌برد.این مرحله بسیار كوتاه و مشخصه آن چنگ شدن ضعیف عضلات و گاهی لرزش‌های خفیف عضلانی است در حالی كه بر عكس،نبض و تنفس آرام و بسیار منظم می‌شوند و دمای بدن كاهش می‌یابد.در این لحظه،هنوز در رؤیا نیستیم فقط چند تصویری از ذهن ما می‌گذرند و كمترین صدایی ما را بیدار می‌كند.
مرحله دوم كه بسیار طولانی‌تراست،مرحله بینابینی است كه بین مرحله خواب سبك (‌مرحله یك‌) و خواب آرام عمیق (‌مرحله سه‌) است.فعالیت مغز و حواس بدن در این مرحله كاهش می‌یابد و هنوز هم با صدایی از خواب می‌پریم.
 
‌مرحله سوم یا مرحله خواب آرام عمیق و كاملا ماندگار
‌در این مرحله،از دنیای بیرونی كاملاً فارغ هستیم و بیدار كردن ما كاری دشوار است.عضلات كاملاً شل، دمای بدن پایین و تنفس آرام و منظم است.در این مرحله است كه تنش‌های خواب مانند حركات غیرارادی یا راه رفتن در خواب ممكن است رخ دهند.
مرحله چهارم یا «خواب متناقض»، جالب‌ترین مرحله خواب است.در عین این كه بدن در ظاهر كاملا راحت است و همانند مرحله قبل،عضلات شل هستند،با این همه،حركات مغز تشدید می‌شود.زیر پلك‌های بسته،چشمان حركاتی سریع دارند و نبض و تنفس نامنظم می‌شوند. اگر شبی عادی را در نظر بگیریم،این مرحله 20 درصد از كل زمان خواب را شامل و با تاریكی شب،مدت آن نیز طولانی می‌شود.دوره‌های آغازین این مرحله بسیار كوتاه هستند ولی دوره‌های پنجم و ششم آن هر كدام بیش از 20دقیقه طول می‌كشند.این بدین معناست كه هرچه بیشتر بخوابیم،بیشتر خواب می‌بینیم و بالعكس.حال اینكه،بعضی از ما برای مواجه نشدن با برخی مسائل روزانه و یا به دلایل دیگر،به ‌طور آگاهانه یا غریزی،تمایل نداریم از خواب بیدار شویم حتی اگر تمام شب را به‌طور تمام و كامل خوب خوابیده باشیم.

با این توصیه‌ها،صبح‌ها راحت‌تر بیدار می‌شویم:
اولین نكته این است كه زنگ ساعت ما ملایم باشد.بدن ما تمام شب را در آرامش به سر برده است، پس اجازه دهیم روز را با آرامش از سر گیرد.نكته دیگر اینكه بلافاصله پس از برخاستن،دوش آب سرد نگیریم.اگر عقیده شما این است كه اینگونه روزتان بهتر آغاز می‌شود،بدن شما با این امر موافق نیست! پس مطیع آن باشید.ببینید گربه‌ها برای بازیافتن نرمی و انعطاف بدن چگونه خود را كش و قوس می‌دهند! پس اگر لازم است، چند دقیقه‌ای زودتر بیدار شوید تا روز را با آرامش آغاز كنید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
منبع:hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی:


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغبهم اکنون در سیمرغ
 

سایر مطالب روان بزرگسال

پیشنهادی برای سلامت و زیبایی
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی-ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند
ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند

زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود.خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش کاهش وزن به وسیله طب سوزنی و کت گوت برای انواع چاقی و خصوصا برای کسانی که اندامی متناسب و کشیده می خواهند و نیز باستی چربی های موضعی مثل باسن، ران پا،شکم و پهلو و سینه ها از بین برود، بسیار موثر است.

پیشنهاد سیمرغ