|  کاربران آنلاین: 1090 نفر

نام گروه: ورزش و بیماری ها      تعداد بازدید: 11752

ورزش و سرطان

ورزش و سرطان
فعالیت بدنی مناسب علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان، خود می‌تواند به درمان سرطان کمک کند. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند ورزش در....

 
فعالیت بدنی مناسب علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان، خود می‌تواند به درمان سرطان کمک کند. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند ورزش در درمان سرطان سودمند است.
مطالعات متعددی که بر روی ارتباط ورزش با توانبخشی و بازتوانی بیماران و کیفیت زندگی آنان انجام شده بیانگر تاثیر مثبت ورزش بر این موارد است.
در یک مطالعه که بر روی زنان مبتلا به سرطان سینه انجام شده، پس از اضافه شدن برنامه ی ورزشی با شدت متوسط مانند دوچرخه سواری و پیاده روی به رژیم درمانی این بیماران، نشان داده شد که سه بار ورزش در هفته به مدت 30-20 دقیقه به مدت یک تا سه ماه، تاثیر مثبت بر عملکرد فیزیکی و روانی بیماران داشته است.
 
منافع ورزش در بیماران مبتلا به سرطان شامل این موارد است:
* کاهش چربی بدن
* افزایش توده‌ی عضلانی
* کاهش خستگی جسمانی
*  کاهش تهوع
*  بهبود سیستم ایمنی بدن
*  بهتر شدن وضعیت روحی ـ روانی
* افزایش اعتماد به نفس
* بهبود کیفیت زندگی
 
مطالعات دیگر نشان داده‌اند که بیمارانی که ورزش می‌کنند در مقایسه با بیمارانی که ورزش نمی‌کنند ضربان قلب بهتر و تحمل بیشتری برای فعالیت دارند.
تحقیقات نشان می‌دهند که در وضعیت روحی- روانی بیمارانی که ورزش می‌کنند تغییرات سودمندی ایجاد می‌شود. تغییرات روان شناختی که در اثر ورزش ایجاد می‌شوند شامل کاهش اختلالات خلقی، کاهش افسردگی و کاهش اختلالات خواب هستند.
بیمارانی که درمان آنها به اتمام رسیده است نیز منافع زیادی از فعالیت فیزیکی به دست می‌آورند. بازتوانی و توانبخشی در این بیماران بهتر صورت می‌گیرد و منافع جسمانی و روانی زیادی از این طریق حاصل می‌شود. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است اما ورزش ملایم و محتاطانه در بیماران مبتلا به سرطان منافع زیادی دارد که با خطر احتمالی آن قابل مقایسه نیست.
در هنگام تشخیص بیماری و اطلاع فرد از آن واکنشهای روانی بروز می‌کنند و احتمالا ناتوانیهای جسمانی در اثر بیماری یا درمان آن ایجاد می‌شوند. این عوامل ممکن است منجر به انزوا و گوشه‌گیری فرد و کاهش همه‌ی فعالیتها از جمله فعالیت بدنی و ورزش شوند. وقتی فعالیت فیزیکی در اثر ابتلا به سرطان کاهش یابد، فرد مبتلا به بیماری، فقدان انگیزه، کاهش انرژی و خستگی را نیز تجربه می‌کند. فعالیت ورزشی مرتب و متعادل با شدت متوسط، این علائم را تخفیف می‌دهد و به فرد بیمار کمک می‌کند که فعال باقی بماند و انرژی‌اش افزایش یابد. حتی طی درمان سرطان نیز ادامه دادن به فعالیت بدنی امکان پذیر است.
 
در این مقاله نکات کمک کننده‌ای آورده شده است:
* پیش از شروع برنامه‌ی ورزشی، با پزشک خود مشورت کنید.
* یک برنامه‌ی ورزشی مناسب، آهسته شروع می‌شود و به بدن فرصت کافی برای وفق پذیری با آن را می‌دهد.
* برنامه منظمی ‌برای ورزش داشته باشید و حداقل سه بار در هفته به مدت 30-20 دقیقه ورزش کنید. می‌توانید زمان ورزش را به بخشهای کوچکتر 10 دقیقه‌ای تقسیم کنید.
* ورزشی که مناسب باشد نباید برای شما سخت و دشوار باشد، برنامه‌ی انعطاف ناپذیر و ثابتی داشته باشد و یا همه‌ی نیروی شما را به کار بگیرد تا خسته و فرسوده شوید. اگر با ورزش دچار خستگی مفرط، تنگی نفس و احساس فرسودگی شدید بدانید که بیش از حد مناسب ورزش کرده اید.
* تا زمانی که با احتیاط ورزش کنید و بیش از حد مناسب فعالیت نکنید، بیشتر ورزشها بی خطر هستند. بی‌خطر‌ترین و موثرترین ورزشها، شنا، پیاده روی، دوچرخه ی ثابت و ورزشهای ایروبیک ملایم هستند چون در این فعالیتها خطر آسیب‌دیدگی کم است و منافع ورزش را به همه‌ی بدن می‌رسانند.
 
تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ- دکتر حانیه ترکمان
اختصاصی سیمرغ
 
 
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغبهم اکنون در سیمرغ
 
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی-ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند
ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند

زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود.خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-لیفتینگ و جوانسازی چینی پوست صورت و گردن،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب +تصاویر
لیفتینگ و جوانسازی چینی پوست صورت و گردن،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب +تصاویر

با طب سوزنی سنتی چین عضلات در قسمتهای مختلف صورت نمایان می گردد.گود شدگی گونه ها را بهبود بخشیده ، چروک ها را کاهش دهد و پلک های افتاده را محکم و سفت نماید . هم چنین سوزنها گردش خون و تولید کلاژن را افزایش می دهد بنابراین ماهیچه ها را سفت نموده و چروکهای ریز را برطرف می نماید .

پیشنهاد سیمرغ