|  کاربران آنلاین: 4307 نفر

نام گروه: سلامت زنان      تعداد بازدید: 75917

توده‌های خوش‌خيم سينه در بانوان

توده‌های خوش‌خيم سينه در بانوان
اگرچه سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان است و باید مورد توجه بسیاری قرار گیرد اما همه توده‌هایی که در پستان ایجاد و یا توسط خانم‌ها احساس می‌شوند لزوما سرطان نیستند،توده هایی که ...

 

با تشخیص زود رس و اقدام سریع درمان‌پذیر خواهند بود اما بسیاری از خانم‌ها با مشاهده توده در پستان بسیار نگران و مضطرب می‌شوند و حتی از مراجعه به پزشک هراس دارند،در حالی که همان‌طور که گفتیم بسیاری از توده‌های پستانی سرطانی نبوده و خوش‌خیم هستند اما این به معنی آن نیست که بدون پیگیری و مشورت با پزشک رها شوند و با معاینه و مشاوره با متخصص زنان یا جراحی می‌توان از بی‌خطر بودن این توده‌ها مطمئن شد.

معرفی توده‌های پستانی :
توده‌هایی که در پستان یافت می‌شود، انواع مختلف دارند اما شایع‌ترین آنها که بسیاری از خانم‌ها با آن روبه‌رو می‌شوند عبارتند از :فیبروآدنوم‌ها، کیست‌ها، توده‌های ناشی از التهاب و عفونت، بیماری فیبروکیستیک ‌سینه  ، نکروز چربی و برخی توده‌های اختصاصی دیگر که به طور مختصر با علایم و درمان این توده‌ها آشنا می‌شویم. 
 
کیست‌های پستانی: کیسه‌های کوچکی هستند که دیواره ظریفی دارند و درون آنها مایع جمع شده است. کیستها بسیار شایع بوده و تعداد زیادی از خانمها ممکن است یک یا چند کیست در یک یا هر دو سینه خود داشته باشند.این کیست‌ها علت خاصی ندارند اما به نظر میرسد که با وضعیت هورمونی فرد در ارتباط باشند اما وجود کیست لزوماً به معنای اختلال هورمونی در یک خانم نیست .برای درمان این کیستها اگر با درد همراه باشد میتوان از داروهای خوراکی استفاده کرد.اگر کیست بزرگ باشد یا پزشک برای تشخیص دقیق ترلازم بداند،اقدام به تخلیه آن با سوزن ظریف خواهد کرد که کار بسیار راحت و بدون دردی است و به صورت سرپائی انجام میشود.در اغلب موارد اقدامات فوق برای درمان کیست  کافی است اما به ندرت عمل جراحی نیز لازم میشود مثلاً درکیستهائی که مایع داخل آن خونی باشد یا در کنار آنها توده ای نیز دیده شود .  

فیبرو آدنوم‌ها
فیبرو آدنوم‌ها شایع‌ترین تومورهای خوش‌خیم پستانی هستند که بیشتر در زنان 20 تا 35 ساله دیده می‌شود.اما در نوجوانان هم ممکن است دیده شود قبل از 25 سالگی فیبرو آدنوم‌های پستان از کیست‌ها شایع‌ترند و موجب اضطراب و هراس در این گروه از بانوان میشوند.
این توده‌ها ممکن است دو طرفه (در هر دو پستان ) باشند و گاهی تعداد آنها به چند عدد در هر سینه میرسد.معمولا در صورتی که تشخیص فیبرو آدنوم برای پزشک مسجل باشد نیازی به عمل جراحی وجود ندارد اما اگر توده رو به رشد باشد یا اندازه آن در حدی بزرگ باشد که خارج کردن آن ترجیح داشته باشد،اقدام جراحی لازم میشود که عمل ساده و بی خطری است و از نظر زیبائی نیز مشکل خاصی در سینه ایجاد نمیکند چون با یک برش بسیار کوچک انجام میشود و با بخیه ظریف و قابل جذب ترمیم میشود .

توده‌های عفونی و التهابی
توده‌های التهابی در اثر عواملی نظیر عفونت ایجاد می‌شوند. التهاب ایجاد شده در بافت پستان سبب می‌شود توده‌ یا سفت شدگی در سینه  لمس شود و حتی گاهی با به داخل کشیدن پوست یا نوک سینه علائم سرطان را تقلید میکند .
 عفونتهای بافت پستان اغلب در خانم‌های شیرده اتفاق می‌افتند اما گاهی در افراد دیگر نیز مشاهده می‌شود.درمان اولیه این توده‌ها استفاده از آنتی‌بیوتیک است که باید سریعا به پزشک مراجعه کنند و دارو را دریافت نمایند چراکه این التهاب ممکن است تبدیل به آبسه شود که در آن صورت نیاز به تخلیه با عمل جراحی پیدا میکنند.برخی اوقات عفونت‌های قارچی و سلی در سینه ایجاد التهاب می‌کنند که در این موارد نیاز به درمان با داروهای خاص دارند.گاهی نیز علت التهاب ناشناخته است و میکروب خاصی را نمیتوان در کشتهای انجام شده یافت که در این مورد نیز درمانهای خاصی وجود دارد که به خوبی بیماری را کنترل میکنند.
 
تغییرات فیبروکیستیک پستان :
فیبروکیستیک سینه در حقیقت یک بیماری محسوب نمی‌شود بلکه بروز تغییراتی در سینه خانمها است که با درد و تورم سینه ها قبل از عادت ماهیانه و بهبود نسبی آن بعد از اتمام عادت ماهیانه همراه است.تقریباً 80 در صد ازخانمها در دوره ای از زندگی خود این حالت را تجربه میکنند اما شدت آن در افراد مختلف یکسان نیست.در مواردی که درد خفیف است تجویز ویتامین‌ها و پرهیز از مواد محرکی چون قهوه، چائی غلیظ، نسکافه و کاکائو در تسکین درد این افراد موثر است اما اگر درد شدید و آزار دهنده باشد داروهای دیگری تجویز خواهند شد.

نکروز چربی:
اغلب در سینه های بزرگ در اثر وارد آمدن ضربه و آسیب به نسوج چربی ایجاد شده و به صورت توده ای بدون درد احساس می‌شود.این ضایعه نیاز به درمان خاصی ندارد و اغلب خود به خود از بین میرود اما در بعضی از موارد چون با ضایعه بدخیم از نظر ظاهری قابل افتراق نیست، نیاز به نمونه‌برداری و خارج کردن دارد.
باید توجه داشت که هر توده‌ای که بعد از ضربه ایجاد می‌شود،نکروز چربی نیست،گاهی ضربه عاملی برای دقت خانمها به سینه و کشف توده هایی میشود که از قبل وجود داشته اما به دلیل اینکه درد نداشته از نظر پنهان مانده بنابراین توده‌هایی که بعد از ضربه کشف می‌شوند، باید تحت بررسی کامل قرار گیرند. 
مطلبی که در مورد تمام توده های خوش خیم باید تأکید کرد این است که تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن توده با پزشک متخصص است و اگر برای تشخیص دقیق نمونه برداری یا عمل جراحی را توصیه نمود باید در اولین فرصت انجام شود چون ضرر یک نمونه برداری ساده بسیار کمتر از تشخیص ندادن و به تعویق انداختن درمان یک توده ی بدخیم (سرطانی) است .به یاد داشته باشیم که سرطان سینه قابل درمان است اگر در تشخیص و درمان آن اهمال نکنیم.
 
تالیف: گروه سلامت سیمرغ - دکتر نسرین السادات علوی
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم
با زدن سوزن در گوش و بدن لاغری،اشتهای کم،اختلالات قائدگی و آکنه را درمان می کنیم

نكته مهمی كه افراد مبتلا به اضافه وزن در روند درمانی باید مدنظر قرار دهند این است كه نباید تعجیل بیش از حد در روند كاهش وزن داشته باشند زیرا اولا كاهش وزن بوسیله طب سوزنی با كمک خود بدن و هوشمند كردن بدن وایجاد سلامتی در ارگانهای بدن ایجاد می گردد...

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار
کاهش وزن،سایز و حذف چربی های موضعی اندام،افزایش حجم باسن به روشهای طبیعی و ماندگار

روش طب سوزنی مورد توجه دانشمندان کشور های مختلف قرار گرفته است و به عنوان روشی سالم برای کاهش وزن و حذف چربی های موضعی با بیشترین تاثیر و خصوصا برای درمان چاقی ناشی از اختلال عملکرد غدد تیروئید و هیپوفیز و ... شناخته شده است....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب
جایگزین طبیعی در ليفتينگ و جوانسازی پوست،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،جوش یا آکنه ی و جای آن ، تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، منافذ باز پوست،لک های صورت، غبغبهم اکنون در سیمرغ
 

سایر مطالب سلامت زنان

پیشنهادی برای سلامت و زیبایی
پیشنهادی برای سلامت و زیبایی-ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند
ماساژ درمانی ده روزه چگونه اثر می کند

زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود.خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-لیفتینگ و جوانسازی چینی پوست صورت و گردن،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب +تصاویر
لیفتینگ و جوانسازی چینی پوست صورت و گردن،سفت شدن عضلات،گونه گذاری و افزایش حجم لب +تصاویر

با طب سوزنی سنتی چین عضلات در قسمتهای مختلف صورت نمایان می گردد.گود شدگی گونه ها را بهبود بخشیده ، چروک ها را کاهش دهد و پلک های افتاده را محکم و سفت نماید . هم چنین سوزنها گردش خون و تولید کلاژن را افزایش می دهد بنابراین ماهیچه ها را سفت نموده و چروکهای ریز را برطرف می نماید .

پیشنهاد سیمرغ