|  کاربران آنلاین: 5860 نفر

نام گروه: علم و تکنولوژی     انتشار: 1388/05/20       تعداد بازدید: 1273

ده فناوری تاثیر گزار بر زندگی انسان معرفی شدند

ده فناوری تاثیر گزار بر زندگی انسان معرفی شدند
برخی از فناوریها تاثیر بسیار کوچکی بر جهان اطراف انسان باقی گذارده اند و برخی دیگر مشابه زلزله ای بزرگ در لرزه سنج تاریخ به ثبت رسیده اند.

 
اختراع برخی از فناوریها در زندگی انسان تاثیر غیر قابل انکاری داشته است. برای مثال هرگز نمی توان تاثیر اینترنت را بر زندگی بشر انکار کرد. در ادامه 10 فناوری برتری که تاثیر آنها بر حیات انسان غیر قابل انکار بوده و تحول عظیمی در شیوه زندگی ایجاد کرده اند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

کارتهای مغناطیسی: امروزه تصور سفر کردن، خرید کردن و انجام کارهای بانکی بدون حضور کارتهای اعتباری بسیار سخت خواهد بود.

 

این کارتها که در دهه 1960 توسط موسسه آی بی ام و به منظور استفاده در یک سیستم امنیتی تولید شده است با استفاده از اطلاعاتی که به صورت مغناطیسهای بسیار کوچک در نوار سیاهرنگ موجود در کارت رمز گذاری شده اند، بسیاری از کارهای روزمره انسانها را تسهیل می کند. کارتهای مغناطیسی اکنون به یکی از جهانی ترین فناوری های دنیا تبدیل شده اند.

 

باروت: این ماده در ابتدا به منظور تولید ترکیبی برای کشف حیات جاودان توسط یک دانشمند مورد آزمایش قرارگرفت ترکیب مواد اولیه به منظور تولید باروت در ابتدا کاشف آن را تقریبا تا مرز مرگ پیش برد و پس آن تعداد زیادی از انسانها را به کام مرگ فرو برد.

 به گزارش مهر، در قرن 8 میلادی دانشمندان چینی موادی مانند سولفور، نیترات پتاسیم و ذغال چوب را با یکدیگر ترکیب کردند و چندی بعد فردی تصمیم گرفت از این ماده به عنوان سلاح استفاده کند. سلاحی که سرنوشت جنگهای جهان را تغییر داد.

 

ذوب فلز: عصر فلز در سراسر جهان در حدود سال 1200 قبل از میلاد آغاز شده و تحولات عظیمی را در لحظه لحظه زندگی بشر ایجاد کرد.

با استفاده از ابزارآلات فلزی که با کمک فناوری ذوب فلز تولید می شدند، کشاورزی آسانتر و جنگها پیروزمندانه تر شدند. در عین حال استفاده از فلز به عنوان ماده اولیه ساخت پول به دلیل وفور آن در سرتاسر جهان باستانی باعث شد تجارت به تدریج متحول شود و پرداختها شکلی مستقلانه تر به خود بگیرند.

 

لاستیک: ماده اولیه لاستیک در ابتدا به شکل شیره گیاه از درختی فروچکید اما به تدریج این ماده چسبنده اهمیت زیادی به خود گرفت.

 

در ابتدا کشف این ماده در جهان باستانی کنجکاوی بسیاری از مردم را تحریک کرد و پس از آن در پی ابداع اتومبیل این صمغ به یکی از پر مصرف ترین مواد صنعتی در جهان تبدیل شد. صنعت اتومبیل در حال حاضر بیش از 70 درصد از تولیدی لاستیک در جهان را مورد استفاده قرار می دهد.

 

پرتو ایکس: توانایی مشاهده درون بدن بدون شکافتن آن در قدیم می توانست جرم جادوگری را برای افراد به همراه داشته باشد. اما پس از ابداع فناوری پرتو ایکس انجام چنین کاری بسیار رواج یافته و ضروری به شمار می رود.

 

 این فناوری از زمان ابداع خود در دهه 1800با ایجاد امکان مشاهده اختلالات و بیماری های درونی بر علم پزشکی تاثیر بسیار شدیدی گذاشت.

 

میکروپردازنده: در گذشته برای قرار دادن یک رایانه با قدرت پردازش متوسط درون منزل مسکونی باید یک اتاق کامل به آن اختصاص داده می شد اما پس از ابداع میکروپردازشگرها یا CPU اکنون صنعت رایانه رقابتی شدید را به منظور هر چه کوچکتر ساختن رایانه ها آغاز کرده است.

 

الکتریسیته: تا کنون شخصی از داستان کامل ابداع انرژی الکتریسیته اطلاعات دقیق و کاملی به دست نیاورده است.

 

 اما آشکار است که بنجامین فرانکلین یکی از قسمتهای مهم تلاشهایی بوده است که در کنار مغزهای متفکری چون ادیسون، تسلا و ولتا در قرن 18 میلادی سعی در آشکار سازی راز الکتریسیته داشته است.

 

 ابداع این انرژی ارزشمند دوران حیات بشر را متحول ساخته و دسترسی به انرژی را آنی و آسان کرد.

 

انرژی اتمی: در دهه 1930 گروهی از فیزیکدانان مشهور دریافتند چگونه می توان قسمتی بسیار کوچک از اتم اورانیوم را به انرژی باقدرتی باورنکردنی تبدیل کرد. این ابداع مستقیما به تولید بمب اتمی و تحول مجدد در شیوه جنگها ختم شد.

 

 با این حال انرژی اتمی تنها در راستای تخریب و کشتار استفاده نشده و در زمینه های علمی و تامین انرژی نیز تاثیر به سزایی داشته است.

 

پرواز: بدون در نظر گرفتن بالن سوارها و گلایدرهای دهه 1800 این برادران رایت بودند که در سال 1903 اولین پرواز جهان را به مدت 12 ثانیه انجام دادند. موفقیت در انجام این پرواز به معنی کلمه جهان را وارد دوره ای جدید از حمل و نقل قرار داد.

 

اکنون با کمک این ابداع سفر کردن به قاره ای دیگر به جای چندین هفته یا چندین ماه تنها چند ساعت زمان خواهد برد. بر اساس لایو ساینس، تا کنون هیچ ابداعی مانند هواپیما یا پرواز، قسمتهای مختلف جهان را اینگونه به یکدیگر اتصال نداده بود.

 

اینترنت: اکثر افراد زمانی که در دهه 90 اولین مکالمه اینترنتی انجام گرفت را به یاد دارند. فناوری که بنیان اصلی اینترنت را تشکیل می دهد در واقع در دهه 1980 ارائه شد اما تا زمانی که اولین وب سایت جهانی WWW توسط موسسه سرن در سال 1991 به وجود نیامد امکان استفاده عمومی از اینترنت در جهان وجود نداشت.
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
منبع:mehrnews.com
 
داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ

نظر خود را درباره این مطلب بگوئید...
blog comments powered by Disqus      خدمات زیبایی
رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی
جراحی زیبایی لیزر لیپولیز و لیپو ساکشن شکم و جراحی سینه ها و اصلاح افتادگی

در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده....

رپورتاژ ویژه2-زیر متن همه صفحات-بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد
بر طرف کردن جای زخم،لک ،منافذ باز و چروک های پوست، لیزر موهای زائد

این لیزر با سوزاندن کانال های ظریف و کم عمق در حد میکرون در لایه های پوست ایجاد می کند که پس از آن پوست خود را باز سازی می کند بطوری که کلاژن سازی موثری انجام می شود و رنگدانه های غیر عادی پوست کمتر می شود .هم اکنون در سیمرغ
 

سایر اخبار علمیتازه ترین اخبار
حوادث -مصاحبه تکان دهنده با غفو گرفته از چوبه دار
مصاحبه تکان دهنده با غفو گرفته از چوبه دار

روز اجرای حکم روبه‌روی دادسرای شهرستان نوشهر، چندقدم دورتر از دریا داربست فلزی زدند. مردم از پنج صبح دور این داربست ایستادند و با فریادهای یاحسین از خانواده حسین‌زاده که از هفت‌سال پیش داغدار پسرشان، عبدالله هستند طلب بخشش کردند.پیشنهادی برای سلامت و زیبایی


خدمات زیبایی مدرن و سنتی
خدمات زيبايي مدرن و سنتي-معجزه طب سوزنی وكت گوت در درمان بیماری های جسم و روح،جاقی،زیبایی در طب چینی
معجزه طب سوزنی وكت گوت در درمان بیماری های جسم و روح،جاقی،زیبایی در طب چینی

بعدها متوجه شدند كه به طرز معجزه آسایی می توان از آن جهت درمان بسیاری از بیماریها استفاده كرد.در طب سوزنی گوش تمامی نواحی وارگانهای بدن دارای یك نقطه متناظر در گوش می باشند...

پیشنهاد سیمرغ