متن خبر
نام گروه: مقالات سیاسی      تعداد بازدید: 10053

نتانياهو كيست؟

نتانياهو كيست؟
"بنيامين نتانياهو " رئيس حزب افراطی ليكود كه از سوی رئيس رژيم صهيونيستی مامور تشكيل كابينه شده در 21 اكتبر سال 1949در تل‌آويو به دنيا آمد.

 
وی دوران كودكی را در بیت‌المقدس سپری كرد و تحصیلات دبیرستان را در آمریكا گذراند.
"بنیامین نتانیاهو " ملقب به "بی بی " در 21 اكتبر سال 1949در تل‌آویو به دنیا آمد. وی دوران كودكی را در بیت‌المقدس سپری كرد و تحصیلات دبیرستان را در آمریكا گذراند. پدرش در آمریكا در رشته تاریخ تدریس می‌كرد. در سال 1967 به فلسطین اشغالی بازگشت و فوراً به ارتش پیوست و در یگان ویژه تكاوری به فراگیری فنون نظامی پرداخت. از سال 72-1967 افسر یگان ویژه ضد ترور بود، وظیفه‌ اصلی این یگان شناسایی و ترور مبارزان فلسطینی است.

نتانیاهو در چندین جنگ شركت داشته است، از جمله در عملیات فرودگاه بیروت در سال 1970 كه به هنگام ربوده شدن هواپیمای "سابانا " مجروح شد. وی در سال 1972 ارتش را رها كرد. اما در سال 1973 به علت جنگ و شكست رژیم صهیونیستی به ارتش بازگشت و به درجه ژنرالی رسید.

در سال 1982 به درخواست "موشه آرنز " وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی به عنوان نایب ‌رئیس هیأت اعزامی این رژیم به واشنگتن رفت. این هیأت وظیفه بررسی نحوه همكاری استراتژیك میان آمریكا و اسرائیل را به عهده داشت. از سال 1984 تا 1988 سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل شد. در سال 1988 نتانیاهو معاون وزیر امور خارجه و از سال 1991 نیز معاون "اسحاق شامیر " نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بود. از سال 1996 تا 1999 به عنوان نهمین نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی انتخاب شد و همزمان مسئولیت وزارت اسكان را نیز در دست داشت.

نتانیاهو در انتخابات سال 1999 رقابت را به حریف اصلی خود یعنی "ایهود باراك " رئیس حزب كار رژیم صهیونیستی واگذار كرد، اما همچنان به عنوان یك بازیكن فرعی در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی خود را نگه داشت.

وی در سال 2002 و هنگامی كه "آریل شارون " یكی از سران راستگرای رژیم صهیونیستی قدرت را در دست گرفت و بعد از استعفای "دیوید لوی " به منصب وزارت خارجه این رژیم منصوب شد، بعد از آن نیز از سال 2003 تا 2005 وزیر دارایی رژیم صهیونیستی شد. در سال 2005 بعد از اینكه نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی كه خود یكی از افراطی‌ترین سران اسرائیل بود و به علت كشتار مردم فلسطین به "قصاب صبرا و شتیلا " معروف شده بود، طرح خروج از نوار غزه را مطرح كرد، نتانیاهو به عنوان اعتراض به این طرح از كابینه شارون كناره‌گیری كرد.

بعد از اینكه شارون در پی تشدید اختلافات با حزب لیكود در پی تصمیم به عقب‌نشینی یك‌جانبه از غزه از لیكود خارج شد و حزب به اصطلاح میانه‌رو "كادیما " را تاسیس نمود، نتانیاهو بار دیگر به ریاست لیكود برگزیده شد تا این حزب همچنان در مواضع افراطی خود باقی بماند.

برنامه سیاسی حزب لیكود در زمان ریاست نتانیاهو به این صورت طراحی شد، در زمانی كه بحث تشكیل دو دولت فلسطینی و اسرائیلی در سرزمینهای اشغالی مطرح شده بود، این حزب به شدت با برپایی دولت فلسطینی مخالفت می‌كرد، آنها همچنین با انتقال اموال دولت منتخب فلسطین به ریاست‌ "اسماعیل هنیه " به غزه نیز مخالف بودند.

افراط گرایی لیكود تا حدی بود كه آنها با به كارگیری كارگران فلسطینی از كرانه باختری و نوار غزه در بخش صهیونیست‌نشین فلسطین اشغالی نیز به شدت مخالف بودند. آنها همچنین طرح "نقشه راه " را به علت آنچه آن را نبود شریك فلسطینی قانونی می‌نامیدند، رد كرده و آن را فرسوده خواندند.
بعد از این مواضع‌ افراطی بود كه جنبش مقاومت فلسطین (حماس) این موضع‌گیری‌ها را جنگ علیه ملت فلسطین قلمداد كرد،
"سامی ابوزهری " سخنگوی این جنبش گفت: این "نه "ها در راستای ادامه تجاوزات اسرائیل علیه ملت فلسطین است و به معنی واقعی برنامه جنگی علیه ملت فلسطین را نشان می‌دهد.

ابوزهری در پاسخ به این مواضع تاكید كرد كه ملت فلسطین سازوكار مقاومت را ادامه خواهد داد و به حقوق و آرمانهای فلسطینی خود پایبند است و اشغالگران را به رسمیت نخواهد شناخت.

رئیس لیكود در آستانه انتخابات پارلمانی نیز تاكید بر مواضع تند خود را به عنوان یكی از مهم‌ترین عناصر تبلیغاتی تكیه كرد، او در اظهاراتی رد عقب‌نشینی از بلندیهای جولان و قدس شرقی را كه "ایهود اولمرت " نخست‌وزیر مستعفی رژیم صهیونیستی به دنبال آن بود را اعلام كرد.

نتانیاهو همچنین تهدید كرده است كه به ایران حمله خواهد كرد و برای نابود كردن حماس بار دیگر غزه را به اشغال نیروهای صهیونیست درخواهد آورد.

كارشناسان مسایل سیاسی این اظهارات نتانیاهو را به دور از واقعیت‌های موجود می‌دانند و معتقدند كه این اظهارات تنها برای جلب آراء محافل تندروی صهیونیستی كه بیشترین قدرت را در سرزمینهای اشغالی در دست دارند صورت می‌گیرد.

نگاهی به ناتوانی رژیم صهیونیستی در تجاوز 22 روزه اخیر به نوار غزه نیز این موضوع را به اثبات می‌رساند، نتانیاهو در حالی از حمله به ایران و از بین بردن نیروهای مقاومت سخن می‌راند كه نظامیان ارتش صهیونیستی حتی موفق نشدند با تمام امكانات و تجهیزات خود موشك‌های مقاومت فلسطینی به سرزمینهای اشغالی را كه جزو مراحل اولیه اهداف خود از حمله به غزه تعریف كرده بودند، متوقف كنند.

نتانیاهو همچنین مدعی شده است كه كابینه به رهبری وی تنها كابینه رژیم صهیونیستی خواهد بود كه می‌تواند ابقای بلندی‌های جولان در دستان اسرائیل را تضمین كند و نخواهد گذاشت كه قدس اشغالی تقسیم شود.
نتانیاهو در اظهارات تبلیغاتی خود گفته بود: قدس هرگز بار دیگر تقسیم نخواهد شد، جاملا ( نام عبری جولان) نیز هرگز سقوط نخواهد كرد و در صورت پیروزی لیكود همچنان در دستان ما خواهد بود.
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
منبع:alef.ir
 


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ