خبرنامه سیمرغ


تازه های خبر سیمرغ
آخرین اخبار سیمرغ
متن خبر
نام گروه: مقالات علمی      تعداد بازدید: 3267

افزایش کارایی کارت گرافیک با اُورکلاکینگ

افزایش کارایی کارت گرافیک با اُورکلاکینگ
در حالت کلی به اعمال تغییرات در مشخصه‌های یک قطعه کامپیوتر با هدف افزایش کارایی آن قطعه «اُورکلاکینگ» گفته می‌شود . این عمل برای تمام قطعات کامپیوتر قابل تعریف می‌باشد اما تنها اُورکلاکینگ پردازنده ، مادربرد ، کارت‌گرافیک و

 در حالت کلی به اعمال تغییرات در مشخصه‌های یک قطعه کامپیوتر با هدف افزایش کارایی آن قطعه «اُورکلاکینگ» گفته می‌شود . این عمل برای تمام قطعات کامپیوتر قابل تعریف می‌باشد اما تنها اُورکلاکینگ پردازنده ، مادربرد ، کارت‌گرافیک و حافظه ‌اصلی سیستم عمومیت پیدا کرده است ، چرا که افزایش کارایی حاصل از «اُورکلاکینگ» سایر قطعات آنچنان در عملکرد کلی کامپیوتر تاثیر گذار نمی‌باشد . اعمال تغییرات در مشخصه های اصلی هر قطعه در درجه اول نیازمند شناخت سخت‌افزاری آن قطعه و وظیفه آن در یک سیستم کامپیوتری و در درجه دوم چگونگی ارتباط آن با سایر قطعات می‌باشد . به همین دلیل بحث «اُورکلاکینگ» همانطور که در نگاه آماتوری ساده و مختصر به نظر می‌رسد در دید افراد حرفه‌ای پیچیده و بسیار گسترده می‌باشد به طوری که کتاب‌ها و سایت‌های متعددی با محوریت این موضوع عرضه شده‌اند . جذابیت «اُورکلاکینگ» در واقع در پشت این واقعیت پنهان شده‌است که سرعت و مشخصه‌های حیاطی یک قطعه توسط کاربر قابل ارتقا می‌باشد به عنوان مثال در اُورکلاکینگ آماتوری کارت‌گرافیک Geforce 6200 سعی می‌گردد تا سرعت و کارایی کلی کارت را تقریبا به اندازه کارت‌گرافیک رده بالاتر با هسته مشابه ارتقا داده شود.
  برنامه‌های محک‌زن
 پس از «اُورکلاکینگ» کارت گرافیک ، باید از پایداری تنظیمات جدید اطمینان پیدا کرد . در این مقاله به برنامه‌هایی استناد شده که فشار پردازشی سنگینی بر روی کارت گرافیک اعمال می‌کنند تا از عملکرد و پایداری آن اطمینان حاصل شود . برنامه های متعددی برای این کار در دسترس قرار دارند که از جمله آنها 3DMark05 و  3DMark03 و AquaMark می باشد . هنگام اجرای برنامه محک‌زن Demo های فوق‌العاده سنگینی راندو و به صورت همزمان نمایش داده می شود و در پایان با توجه به نرخ «فریم در ثانیه» به کارت‌گرافیک سیستم یک امتیاز تعلق می‌گیرد که می‌توان از این امتیاز به عنوان ملاک مقایسه کارایی کارت‌گرافیک استفاده کرد . برنامه های محک‌زن مذکور به سادگی در بازار قابل تهیه می‌باشند.
 اُورکلاکینگ کارت گرافیک
 کارت‌گرافیک دارای دو مشخصه اصلی می‌باشد که در عملکرد آن به شدت تاثیر گذارند . سرعت هسته «پردازنده‌گرافیکی» (GPU Core Speed) و سرعت حافظه‌گرافیکی (Vedio Memory Speed) ، «پردازنده‌گرافیکی» وظیفه راندو کردن هر فریم سه بعدی را بر عهده دارد و اورکلاک کردن آن به معنی افزایش سرعت هسته می‌تواند نرخ «فریم در ثانیه» بیشتر و درنتیجه کارایی بالاتری را ارائه نماید . در صورتی که تا کنون بازی ها کُند و «فریم فریم» اجرا می‌کردید با این ترفند می‌توانید تا حدودی اجرای بازی در حالت عادی را تجربه نمایید و یا اگر برای راندو کردن انمیشین‌ها و طراحی‌های خود ساعت‌ها وقت صرف می‌کنید هم اکنون می‌توانید این زمان را کاهش دهید . اما اگر پردازنده گرافیکی شما تکنولوژی های به کاربرده شده در طراحی یک بازی را به همراه نداشته باشد و نتواند آن را اجرا نماید اُورکلاکینگ پردازنده گرافیکی هیچ مزیتی برای شما در این مورد به شمار نمی‌آید .
 داده‌های ویدیویی که پردازنده‌گرافیکی موظف به پردازش آنها می‌باشد در داخل حافظه‌‌های گرافیکی ذخیره‌سازی می‌شوند ، تراشه‌های این حافظه بر روی کارت نصب شده‌اند و افزایش سرعت آنها موجب می‌شود تا «پردازنده گرافیکی» را سریعتر تغذیه نمایند لذا زمان انتظار برای دسترسی به حافظه گرافیکی کمتر از پیش خواهد گشت . در اُورکلاکینگ اصولی کارت گرافیک سرعت پردازنده گرافیکی و حافظه آن تواما افزایش داده می‌شود اما این افزایش سرعت چه عوارضی را به همراه دارد ؟ 
 آیا اُورکلاکینگ به کارت گرافیک صدمه می‌زند ؟ 
بله ، امکان صدمه دیدن کارت‌گرافیک در اُورکلاکینگ وجود دارد اما برای افرادی که سعی می‌کنند کارت گرافیک خود را به شدت اورکلاک و برنامه های سه بعدی را بر روی آن اجرا نمایند در غیر این صورت آسیب دیدن کارت‌گرافیک به خصوص کارت‌گرافیک‌های مدرن بعید به نظر می‌رسد ، هرچند که غیر ممکن نمی‌باشد . تنها راه «منفجر کردن» کارت گرافیک‌های مدرن ، اُورکلاکینگ آنها بسیار فراتر از حالت استاندارد و پافشاری برای اجرای برنامه های سه بعدی سنگین روی آنها می‌باشد . این کار موجب می‌شود تا درجه حرارت پردازنده گرافیکی و حافظه های آن بسیار بالاتر از محدوده مجاز رفته و تراشه‌ها را دچار آسیب نماید . وجود یک سیستم تهویه مناسب برای ایجاد جریان هوای پیوسته بالای خنک کننده کارت‌گرافیک در اُورکلاکینگ پیشنهاد داده می‌شود اما الزامی به وجود همچین سیستمی نمی‌باشد و مزیت استفاده از آن اُورکلاکینگ بیشتر و افزایش ضریب اطمینان آن می‌باشد . پردازنده‌های گرافیکی جدید ATI و NVIDIA به همراه یک «کنترلگر حرارتی» عرضه می‌شوند که در صورت بالابودن درجه حرارت سطح تراشه قبل از اینکه به آن آسیبی برسد سرعت و توان مصرفی آن را کاهش می دهد . در صورتی که اُورکلاکینگ کارت‌گرافیک مطابق با مراحلی که در ادامه به آن اشاره شده صورت گیرد احتمال صدمه دیدن کارت به حداقل خواهد رسید .
 اُورکلاکینگ تا مرز انفجار ! 
حداکثر فرکانسی که پردازنده‌گرافیکی و حافظه آن می‌توانند بر روی یک کارت‌گرافیک به صورت پایدار اتخاذ کنند به کمک روش های علمی یا تئوری بدست نمی‌آیند ، چرا که در هر کارت‌گرافیک با توجه به پردازنده‌گرافیکی و کیفیت طراحی کارت به حداکثر به میزان مشخصی «اُورکلاکینگ پایدار» می شود و این میزان با توجه به سیستم تهویه داخل کیس و نحوه تغذیه کارت‌گرافیک نیز وابستگی دارد ، لذا تنها راه برای بدست آوردن نرخ حداکثر فرکانس‌های پردازنده‌گرافیکی و حافظه آن با روش تجربی می‌باشد که در ادامه طی پنج مرحله شرح داده شده است .منظور از «اُورکلاکینگ پایدار» یک کارت گرافیک این است که افزایش فرکانس از حداکثر میزان آن فراتر نرفته و عملکرد کارت‌گرافیک تحت تاثیر عوارض «اُورکلاکینگ» قرار نگیرند . ناپایداری های مشاهده شده در اُورکلاکینگ «آرتیفکت» (Artifact) نام دارد . معمول ترین آرتیفکت ها ، ( دانه‌های برف (Snow که هنگام اجرای برنامه محک‌زن دیده می‌شوند . پیکسل‌های سفید‌رنگی که به دلیل زیاد بودن سرعت پردازنده‌گرافیکی و عدم هماهنگی آْن با سرعت سایر منابع پردازش آن‌ها دچار اخلال شده است . 
توصیه های ایمنی پس از اُورکلاکینگ
 همانطور که ملاحظه فرمودید برنامه محک‌زن در روند اُورکلاکینگ کارت گرافیک اهمیت فراوانی دارد ، لذا توصیه می شود که از برنامه‌هایی محک‌زن سه بعدی استاندارد مانند 3dmark03 برای ایفای این نقش حیاتی استفاده شود و برای محک زدن پایداری سیستم ، برنامه به صورت کامل اجرا شده تا به سیستم امتیاز داده شود و مقایسه‌ها بر اساس امتیازها صورت بگیرد .
اُورکلاکینگ کارت گرافیک موجب افزایش درجه حرارت سطح تراشه‌های آن خواهد شد به همین خاطر در صورت امکان از تهویه مناسب هوای داخل کیس اطمینان حاصل نمایید . در کیس‌های ATX تدبیر مشخصی برای تهویه کارت‌گرافیک در نظرگرفته نشده و در صورت نیاز باید به صورت دستی فن‌های 80 میلیمتری به جلو و عقب کیس نصب نمود تا جریان هوای مطلوب را ایجاد نمایند . در اورکلاکینگ حرفه ای کارت گرافیک سیستم تهویه کارت گرافیک به طور کلی تعویض یا یک خنک کننده اضافی به صورت مستقیم بر روی آن نصب می شود ..
 اُورکلاکینگ کارت گرافیک به صورت دائمی پیشنهاد داده نمی شود حتی در حالتی که کارت گرافیک شما از تهویه مناسب برخوردار باشد چرا که توان مصرفی کارت‌گرافیک در اُورکلاکینگ بالا رفته و این افزایش توان مصرفی به صورت دائم ، مدار تغذیه کارت را تحت فشار قرار می‌دهد . در صورتی که از کارت‌گرافیک‌هایی استفاده می‌کنید که با کانکتور برق اضافی تغذیه می‌شوند ، هنگام اُورکلاکینگ سعی کنید این کانکتور مستقیما از منبع تغذیه به کارت‌گرافیک وصل شود و در میان مسیر قطعه دیگری را تغذیه نکند ، زیرا توان الکتریکی دریافتی توسط کارت‌گرافیک در این حالت کاهش پیدا خواهد کرد .


داغ کن - کلوب دات کامکلوب هواداران سیمرغ